Dvojdňové podujatie zastrešuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Program OSN na boj proti AIDS (UNAIDS). Jeho cieľom je získať 233 miliónov dolárov na vývoj vakcíny proti vírusu HIV2, ktorý sa vyskytuje len v Afrike.
Až 98,4 percenta súčasného výskumu AIDS sa podľa organizátorov konferencie týka vírusu HIV1, hoci jeho africkou mutáciou HIV2 - je nakazených až 70 percent celosvetovej HIV-pozitívnej populácie. Z 30 lekárskych štúdií o AIDS sa od roku 1987 v Afrike realizovali len dve.
Šéf UNAIDS Pierre Piot sa obáva, že výsledky západného výskumu môžu byť pre Afričanov nielen finančne nedostupné, ale aj irelevantné. „Africká forma HIV je zo skúsenosti WHO a UNAIDS niekoľkonásobne agresívnejšia ako európska, ázijská a severoamerická,“ vysvetlil Piot.
Farmaceutické spoločnosti, ktoré sa na konferencii zúčastňujú ako pozorovatelia, záujem o vývoj vakcíny pokladajú za revolučný. „Väčšina doterajšieho výskumu sa sústreďovala na antiretrovirálne lieky. K výskumu vakcíny, ktorá bude fungovať ako prevencia, sa pripojíme radi,“ vyhlásil hovorca švajčiarskeho koncernu Novartis.
Návrh na výskumný projekt v hodnote 233 miliónov dolárov bol schválený minulý rok na summite afrických krajín v Nigérii. „Táto suma je v porovnaní s 800 miliónmi dolárov, ktoré do výskumu vakcíny proti HIV1 ročne investuje Západ, veľmi skromná,“ myslí si Yasuhiro Suzuki z WHO. Pätnásť afrických vlád pri vlaňajšom podpise dohody poskytlo len malé finančné čiastky na začiatok vývoja vakcíny. Prebiehajúca konferencia v Kapskom Meste má zaručiť dostatok financií na jeho úspešné zavŕšenie. Väčšina prostriedkov by na účet UNAIDS mala prísť od mimovládnych organizácií, ktoré sa zaväzujú hradiť vybavenie laboratórií a zaškoľovanie výskumníkov.
PRE SME - ROMAN LIPTÁK, Pretória