ých krajinách a prisudzuje im určité výhody v Maďarsku, bude otváracou témou aj vo vzťahoch so Slovenskom.
Stane sa tak pravdepodobne o niečo neskôr - súdiac podľa toho, že maďarskí politici teraz hovoria o Rumunsku častejšie ako o Slovensku. Budapešť však zrejme chce riešiť uplatnenie krajanského zákona v rovnakom duchu so svojím severným aj južným susedom.
Vláda Viktora Orbána si v decembri po dlhej krížovej výprave v Bukurešti napokon kúpila jej súhlas s uplatnením zákona dohodou, ktorá otvára maďarský pracovný trh pre rumunských sezónnych robotníkov. Pravidlo na prednostné získanie dočasného pracovného povolenia pre menšiny totiž rozšírila na všetkých rumunských občanov.
Socialisti vtedy varovali, že maďarský pracovný trh zaplavia milióny Rumunov a prehodnotenie dohody bolo jedným z ich predvolebných sľubov. Vláda Pétera Medgyessyho ho chce splniť, má však veľmi malý priestor na manévrovanie.
Vláda totiž nemôže modifikovať krajanský zákon - jeho prijatie pred rokom totiž podporili aj socialisti. Z konzultácií, ktoré v tejto veci doteraz prebehli medzi obomi krajinami, zatiaľ nič nevzišlo.
Bukurešť oceňuje, že Medgyessy chce byť premiérom 10 miliónov Maďarov a zvyšným piatim za hranicami chce iba pomáhať. Premiér Adrian Nastase však Budapešti cez médiá odkázal, že keď dohodu o otvorení pracovného trhu jednostranne vypovie, nájde v Rumunsku ešte väčšieho odporcu zákona ako doteraz. Nastase nazval dohodu „základným pilierom vzťahov“. Vyhráža sa, že zabráni jej aplikácii v Rumunsku po vypovedaní časti o pracovných povoleniach a vyzýva maďarský parlament, aby sa k nemu ešte vrátil.
Prehodnotenie zákona očakáva aj Slovensko, aj keď to otvorene nežiada. Podľa štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Jaroslava Chleba je hlavným problémom diskriminačný ráz, čo je dosť široká podmienka, aby Slovensko mohlo zotrvať pri doterajšej nechuti k dohode.
Orbán podľa socialistov zlyhal - v tom, že chcel zákon susedným štátom nanútiť a počas príprav s nimi nič nekonzultoval. Prijatie aj aplikácia zákona boli arogantné.
Susedia Maďarska teraz veria, že majú do činenia s novou vládou, ktorá je vnímavejšia a nenadraďuje vec zahraničných Maďarov nad ostatné zahraničnopolitické ciele - predovšetkým dobré susedské vzťahy. Takto maďarskú zahraničnú politiku totiž charakterizoval nový šéf diplomacie László Kovács. Na začiatku teda vyslala maďarská vláda dobrý signál - ale aby dokázala tento cieľ splniť, okrem dobrej vôle musí preukázať aj brilantné diplomatické schopnosti.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ