Veľmi solídna neistota českých voličov

Českí voliči pôjdu na budúci víkend voliť piatykrát od pádu komunizmu. Po roku 1989 politici doteraz vždy dokázali voličov presvedčiť, že voľby sú zásadné. Najprv išlo o to poraziť komunistov, neskôr pokračovať v reforme. Naposledy v roku 1998 prišiel ...


Je tento billboard vtip, alebo len nepodarená provokácia? Odpoveď prinesú až výsledky volieb a následné vyjednávania. FOTO - ČTK


Českí voliči pôjdu na budúci víkend voliť piatykrát od pádu komunizmu. Po roku 1989 politici doteraz vždy dokázali voličov presvedčiť, že voľby sú zásadné. Najprv išlo o to poraziť komunistov, neskôr pokračovať v reforme. Naposledy v roku 1998 prišiel zásadný súboj medzi sociálnymi demokratmi a občianskymi demokratmi. Prví hovorili o spálenej zemi - druhí proti socialistom vyšli s heslom mobilizácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo je však zaujímavé na týchto voľbách?

Boj o Strakovku

Možno to, že vládna ČSSD, zmluvno-opozičná ODS aj opozičná Koalícia dali jasne najavo, že po voľbách pri rokovaniach o zostavení vlády bude o spojenectvách rozhodovať viac ako ich politická orientácia to, koľko ktorá strana získa percent. Zabudnite na volebné programy, ide o podiel na moci. V tomto sa záujemcovia o úrad vlády v Strakovej akadémii až podozrivo podobajú.

Kto čakal tohto roku v Česku zásadný súboj, musí byť sklamaný. Predvolebná kampaň je mdlá a nezáživná, chýbajú silné slová a konfrontácia. Väčšina politikov sa na mítingoch spolieha skôr na všeobecné sľuby, že oni problémy vyriešia.

Parlamentná zostava je známa

Už dnes je z predvolebných prieskumov jasné, že päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu prekonajú len starí známi - ČSSD, ODS, Koalícia (Únia slobody spolu s KDÚ-ČSL) a komunisti. Rigidný postoj KSČM k zločinom päťdesiatych rokov je jedinou istotou českej politickej scény. S nimi do vlády nikto nepôjde.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní so situáciou v krajinách Visegrádskej štvorky, ale aj s väčšími krajinami Európskej únie (Francúzsko, Nemecko), kde sa s napätím čaká, či ľavicu vystrieda pravica, je v Česku skutočne až podozrivý pokoj.

V Maďarsku asi pred mesiacom prebiehal až brutálny súboj medzi pravicovými dravcami z vládneho Fideszu a socialistami, ktorí túžili po zmene.

V Poľsku prebehol v tieni tragédie z 11. septembra tiež veľmi ostrý konflikt, v ktorom sa rozdrobená pravica sama historicky porazila a prepustila celý parlament ľavici a Lepperovým extrémistom.

Na Slovensku sa na jeseň bude rozhodovať, či dokážu dvakrát za sebou zostaviť vládu bez Vladimíra Mečiara.

My sa dohodneme

V Česku žiadna takáto zásadná dilema nehrozí. Krajina je členom NATO, smeruje do Európskej únie, ekonomika rastie, nezamestnanosť je v porovnaní so Slovenskom či Poľskom asi dvakrát menšia.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane sú však ideové a programové rozdiely medzi hlavnými konkurentmi - ČSSD a ODS - možno ešte zásadnejšie ako boli napríklad v Maďarsku medzi socialistami a pravicou. Politici na ne však upozorňujú len do tej miery, aby si úplne nezabuchli dvere k prípadnému povolebnému spojenectvu.

Koalícia tiež premárnila šancu stať sa stranou zmeny - zažila na to priveľa vnútrostraníckych škandálov a v parlamentných hlasovaniach sa až pričasto zaplietla s ČSSD.

Victor Gomez z internetového časopisu Transition Online prišiel v článku pre Lidové noviny so zaujímavým postrehom. „Taktiku ľudovcov (KDÚ-ČSL), ktorí vždy tvrdili, že majú niečo spoločné s pravicovými aj ľavicovými stranami, prevzali všetky významné strany v krajine, okrem komunistov. Dosiahnuť takýto stav politickej scény trvalo len štyri roky.“

SkryťVypnúť reklamu

Niet pochýb, že pod tento zvláštny stav českej politickej scény sa podpísali práve štyri roky opozičnej zmluvy sociálnych demokratov a ODS. A politici voličom ďalej medzi riadkami odkazujú - voľte nás a my sa už potom nejako dohodneme. Práve preto mohol ktosi vyvesiť volebný billboard, ktorý za politikov ODS a ČSSD práve toto sľúbil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 681
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 484
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 912
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 731
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 555
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 227
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 144
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 076
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu