BRATISLAVA – Zo zlomových okamihov majú ľudia obavu. Platí to o nadchádzajúcich voľbách a aj o vstupe do Európskej únie. Obe udalosti spája väčšina obyvateľov Slovenska so zhoršením svojej životnej úrovne.
Podľa prieskumu agentúry Dicio tri štvrtiny ľudí očakávajú po voľbách rast cien a polovica je pripravená na to, že klesne ich kúpyschopnosť.
„Je pravdepodobné, že podobne ako v roku 1999 aj teraz vláda prijme balíček, ktorý bude obsahovať napríklad dereguláciu cien. To by znamenalo rast cien energií, nájomného, možno dopravy,“ potvrdil oprávnenosť obáv analytik Marek Senkovič.
Pokles kúpyschopnosti sa podľa názoru ľudí dostaví aj v prvých troch rokoch po vstupe Slovenska do únie. Hoci takmer tretina obyvateľov si od toho sľubuje rast platov, až 70 percent si myslí, že sa aj zvýšia ceny. Pokles kúpyschopnosti predpokladá 40 percent populácie.
„Dá sa očakávať, že po vstupe budú ceny stúpať rýchlejšie ako platy. Malo by sa to opäť týkať najmä tých cien, ktoré sú dnes regulované. Ceny elektroniky, domácich spotrebičov, športových potrieb či potravín však majú aj dnes svetovú úroveň a nemali by sa zvyšovať len preto, že vstúpime do únie. Zostanú na takej úrovni, aká je únosná pre náš trh,“ myslí si Senkovič.
Podľa autorov prieskumu je pesimizmus výsledkom nedôvery vo vládu aj v ekonomiku. „Od každej zlomovej udalosti ľudia očakávajú rast cien, pokles hodnoty koruny a zníženie kúpyschopnosti. To sú dôsledky toho, že politici neriešia podstatné problémy ľudí a ľudia sú už naučení, že každá zlomová zmena prináša rast cien a zníženie kúpyschopnosti,“ vysvetlila výsledky prieskumu Júlia Sobinovská z Dicia.