BRATISLAVA – V Slovenskej televízii sa vyostruje spor medzi vedením a redaktormi spravodajstva. Takmer 20 redaktorov vyjadrilo solidaritu s moderátormi Beátou Oravcovou a Michalom Dyttertom, ktorí v nedeľu ohlásili svoj odchod na protest proti príkazom vedenia. Vyhlásenie podpísali aj Ľuba Lesná, Monika Murová či šéfka zahraničného spravodajstva Elena Mallíková.
Redaktori súhlasia s názorom Dytterta a Oravcovej, ktorí tvrdili, že v relácii O 5 minút 12 venovanej zákonu o konflikte záujmov nemal diskutovať predseda ANO Pavol Rusko, keďže sa on ani jeho strana „nijako neangažovali v prospech či neprospech zákona“.
Redaktori vyzývajú vedenie STV, aby vysvetlilo okolnosti prípadu a od Rady STV žiadajú dôsledné vyšetrenie situácie a vyvodenie zodpovednosti voči vedeniu.
„Ak sa z toho ani teraz nevyvodia dôsledky, tak ja nemám v tejto televízii čo robiť,“ povedala pre SME Lesná. Podobne sa vyjadrila aj Murová. „Keď nebude vyvodená konkrétna zodpovednosť na tých najvyšších miestach, ostáva len jediná možnosť – odísť,“ povedala.
Dyttert hovorí, že si spolu s Oravcovou boli vedomí, že to môže poškodiť celú STV a jej vnímanie verejnosťou. „Považujeme to však za ohrozenie slobody verejnoprávneho média, čo je vážny problém. Nemohli sme konať inak, museli sme na to takýmto spôsobom poukázať. Inak by verejnosť nevedela, čo sa dialo v STV.“
Milan Materák v krátkom telefonickom rozhovore z Číny povedal, že správanie moderátorov považuje za cenzúru. „Nemôžu cenzurovať to, čo sú isté dohody v rámci charty spravodajstva. Charta platí a bude platiť v STV. Rovnako budú platiť rozhodnutia Rady STV a tá jasne hovorí tiež o tom, že musíme istým ľuďom a politickým subjektom venovať dostatočnú pozornosť,“ reagoval stručne Materák. V Číne je aj šéfka spravodajstva Viera Krúpová.
Včera večer STV a Markíza o týchto udalostiach neinformovali.
K situácii dnes mimoriadne zasadá aj Rada STV.