ZVOLEN/BANSKÁ BYSTRICA - Bučina Zvolen chce do konca júna podpísať zmluvu s talianskym partnerom o linke na výrobu krájanej dyhy. So Švédmi rokuje o výrobe nášľapných vrstiev na podlahoviny a s jednou z najväčších japonských stavebných firiem plánuje založenie spoločnej firmy na výrobu 60-tisíc kubických metrov drevotriesky ročne.
Ako uviedol riaditeľ Bučiny pre zahraničné vzťahy a investície Peter Petrovič, v júli sa v Japonsku uskutočnia ďalšie testy, ktoré by mali rozhodnúť, či sa projekt s výrobnou linkou v hodnote jednej miliardy korún a s objektmi a infraštruktúrou za 300 miliónov uskutoční.
Spoločný podnik s Japoncami by mohol dosahovať obrat vo výške jednej miliardy a zamestnať asi 200 ľudí. Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Bučiny Peter Lispuch zdôraznil, že nadviazanie a rozvoj vzťahov s Japonskom sú to cennejšie, že sa dosiahli v čase tamojšej recesie. Upozornil na potenciál 70-hektárového areálu Bučiny s 27 kilometrami železníc, infraštruktúrou a teplárňou v susedstve, kde uvažujú s halami na finalizáciu spracovania dreva a s nákladným terminálom, čo si vyžiadajú plánované dva vlaky týždenne s kontajnermi do Japonska.
Lispuch poukázal tiež na oživenie výroby drevených rodinných domov. V porovnaní s rokom 2000 klesla v uplynulom roku výroba zo 150 domov na necelých 70, v tomto roku očakáva Bučina vďaka lepšej logistike a servisu výrobu na úrovni 100 až 120 domov, z toho asi 30 pre domáci trh. Rozšírenie drevostavieb do sféry priemyselných a cestných stavieb na Slovensku predpokladá generálny riaditeľ Bučiny s vstupom krajiny do Európskej únie, potrebné sú však zodpovedajúce technológie. Dodal, že Bučina uvažuje aj o expanzii do Bulharska, Poľska, Ruska a na Ukrajinu. (sita)