Poslanci Národnej rady minulý týždeň neschválili ústavný zákon o konflikte záujmov. Zákon neprešiel preto, lebo zaň hlasovalo iba sedem nekoaličných poslancov (Aibeková, Belohorská, Brňák, Gašparovič, Gajdoš, Fico, Sládeček) a nepodporilo ho až pätnásť poslancov koalície (Mikloško, Palko, Záborská, Brocka, Hrušovský, Pčolinská, Muránsky, Sabolová, Šagát, Bajan, Vavrík, Hóka, Szabó, Kvarda, Duray).
Ján Cuper ešte v januári tvrdil, že nový zákon by mohol byť priechodný, lebo nevidí žiaden dôvod, aby ho poslanci HZDS nepodporili. Napokon ani on, ani drvivá väčšina jeho kolegov nenašla dôvod, aby zaň hlasovala. Vysvetlenie poslanca Cabaja, že zákon bol na ich vkus príliš mierny, je pochybné už aj preto, lebo norma, ktorá platí teraz, je „miernejšia“.
Poslanci Malíkovej SNS a Slotovej P SNS opäť potvrdili svoju mentálnu a politickú zhodu, lebo sa zachovali úplne rovnako. Hlasovaniu sa jednoducho vyhli. Predseda Slota povedal aj dôvod: „Tento zákon je horší ako fašizmus a komunizmus dokopy.“
Poslanecký klub KDH zákon nepodporil, lebo mu v ňom chýbal podstatný detail - možnosť, aby aj štátni tajomníci mali právo na spočívajúci mandát. Zákon, ktorý mohol a mal zásadným spôsobom ovplyvniť prácu a život desiatok tisíc osôb, poslanci KDH nepodporili, lebo im vraj veľmi záleží na tom, aby približne 25 ľudí si nemuselo vybrať medzi funkciou štátneho tajomníka a mandátom.
Každý z trojice SDKÚ mal vlastné dôvody, aby návrh nepodporil a ich osobný názor sa nedostal pod tlak politickej línie strany, lebo predseda klubu SDK jeho členov vyzval, „aby rešpektovali právo slobodne sa rozhodnúť“. Podobné právo využili aj štyria poslanci SMK. V porovnaní s významom zákona boli dôvody, pre ktoré ho koaliční poslanci nepodporili, bezvýznamné. Ale stačili na to, aby zákon neprešiel.