BRATISLAVA – Odchody moderátorov zo Slovenskej televízie pre nezhody s vedením nie sú novinkou. V roku 1998 musel napríklad odísť moderátor televízneho spravodajstva Jaroslav Buček, ktorý odmietol prečítať kompromitujúci materiál na poslancov KDH.
Zasahovanie do práce redaktorov spravodajstva pokračuje aj pod novým vedením. Svedčia o tom aj najnovšie udalosti v STV. Z televízie sa rozhodli pre zasahovanie do ich práce odísť dvaja z jej najkvalitnejších pracovníkov Michal Dyttert a Beata Oravcová.
Túto dvojicu počas včerajšej diskusie s Ladislavom Oroszom, Vladimírom Palkom a Vojtechom Tkáčom nahradila Anna Ghannamová, moderátorka relácie Ring.
Dušan Jarjabek z HZDS, člen výboru pre kultúru a médiá, vidí za sporom v STV možnú existenciu tichej dohody o spolupráci medzi STV a televíziou Markíza. Hovorí, že ho na ňu upozornili niektorí redaktori STV. „Prejavuje sa to napríklad tak, že existuje dohovor, ktoré spravodajské šoty dať v ten či onen deň tak, aby sa navzájom neblokovali so súkromnou televíziou. Je to aj výber hostí a výber tém v publicistických reláciách,“ tvrdí.
„Ja nikoho v tejto chvíli neviním, ale mnohých podozrievam,“ povedal Jarjabek. Naznačil prepojenie medzi šéfredaktorkou spravodajstva Vierou Krupovou a Markízou. Poukázal aj na to, že zástupca Krupovej Igor Zemanovič bol šéfredaktorom denníka Národná obroda, ktorého spoluvlastníkom je aj spolumajiteľ Markízy Pavol Rusko. „Tiež to o čomsi svedčí v rámci takzvaných mediálnych reťazcov, ktoré sú urobené a pospájané,“ myslí si Jarjabek.
Tento argument Zemanovič odmietol s tým, že je to nezmysel, pretože práve Rusko presadil jeho odvolanie z vedenia denníka Národná obroda.
Existenciu takýchto vzťahov nepriamo naznačujú aj skúsenosti bývalej redaktorky spravodajstva Kristíny Félovej, ktorá z STV odišla v marci. „Z mojej strany bola tá výpoveď daná hlavne kvôli Ficovi, lebo vtedy sa ma podobným spôsobom ako týchto dvoch kolegov snažili pritlačiť, aby som ho použila v jednom materiáli, kde nemal opodstatnenie. Ale to isté sa stalo, keď ma chceli prinútiť, aby sme urobili materiál o ANO a tiež to nemalo opodstatnenie,“ spomína si Félová. Tlak prichádzal od šéfredaktorky spravodajstva a jej zástupcu.
Odchádzajúca Beata Oravcová nepotvrdila, že by na ňu bol vyvíjaný dlhodobý politický nátlak. „Odchádzame iba kvôli tejto konkrétnej udalosti,“ povedala pre ČTK. „Ja osobne som nikdy priamy politický nátlak nepocítila.“
Mal by mať Pavol Rusko, politik s neobmedzeným prístupom do súkromného média, možnosť vystupovať vo verejnoprávnej televízii tak ako ostatní?
Podpredseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Ján Budaj si myslí, že „pokiaľ ide o verejnoprávnu televíziu, nie je namieste, aby sa kompenzovalo čokoľvek. Je potrebné urobiť poriadok vo vysielaní spravodajstva aj súkromného média, ak médium porušuje zákon.“ Budaj narážal na fakt, že spravodajstvo Markízy je nevyvážené a neúmerne propaguje stranu ANO a jej predstaviteľov.
Vedenie STV sme nemohli požiadať o vyjadrenie k vzniknutej situácii, pretože je na služobnej ceste v Číne.
(rp)