Sen, ktorý mohol skončiť zbytočne skoro

Väčšina vysokoškolsky vzdelaných rodičov považuje za samozrejmé, že ich deti budú tiež študovať na vysokej škole. Zatiaľ čo kedysi bolo najvyššou métou samotné vysokoškolské štúdium, dnes už mnohé deti (alebo rodičia) uvažujú o vysokej škole v zahraničí.

Mnohí sú presvedčení, že na takúto cestu ich dokáže dobre pripraviť iba gymnázium. Dôvody? Vo výberovom kolektíve dieťa automaticky začne intenzívnejšie pracovať a okrem dobrého všeobecného rozhľadu a dvoch cudzích jazykov (vyučovaných zvyčajne na vyššej úrovni ako na iných stredných školách) získa aj čas na konečné rozhodnutie. Mladý človek, ktorý vyrastá v takomto prostredí, je zvyčajne ambicióznejší ako jeho kamaráti, a pretože vidí, že rodičia pracujú aj doma, považuje vyššie nasadenie za normálnu súčasť života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj rodičia Andrey Kaminickej vypísali prihlášku na osemročné gymnázium, keď bola ich dcéra v štvrtom ročníku základnej školy. Hneď tu, na začiatku sa stala prvá chyba – pedagogický poradca ich neinformoval (hoci práve to je jeho povinnosť), že ak je žiak úspešným riešiteľom olympiády alebo súťaže, ktorá súvisí so zvoleným odborom štúdia, treba tieto doklady k prihláške priložiť a stredná škola ich podľa vyhlášky o prijímaní na stredné školy vezme do úvahy.

Prípravy pokračovali. I keď mala Andrea vždy dobré známky rodičia nechceli nechať nič na náhodu a platili dcére súkromné hodiny matematiky aj slovenčiny.

Nastal deň prijímacích pohovorov a s nimi nemilé prekvapenie – po avizovaných testoch zo slovenčiny a matematiky nasledovala nečakaná skúška z cudzieho jazyka. Andrea sa na prijímačky z jazyka nepripravovala, stres urobil tiež svoje – jednoducho nejaký ten bodík stratila. Po týždňoch čakania prišlo sklamanie – rozhodnutie o neprijatí.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto príbehu sa na dvoch miestach situácia zamotala. Spýtali sme sa preto vedúceho odboru stredných škôl ministerstva školstva Igora Gallusa, či bol postup základnej i strednej školy správny. „Riaditeľ strednej školy podľa vyhlášky určuje formu prijímacej skúšky, jej obsah a rozsah podľa učebných osnov základnej školy, aj kritériá pre úspešné vykonanie skúšky a tieto údaje zverejní mesiac pred termínom prijímacej skúšky,“ hovorí RNDr. Gallus. „Ak si teda rodičia nie sú istí, aké podmienky musí splniť ich dieťa, môžu si to ešte pred pohovormi overiť. Najdôležitejšie sú však výsledky prijímacej skúšky, ďalšie body môže žiak získať napríklad za dobrý prospech v polovici deviateho ročníka. Každá škola má vlastné kritériá. Podľa vyhlášky však musí stredná škola akceptovať aj výsledky predmetových olympiád a niektorých ďalších súťaží a ohodnotiť ich. Ale to by mal vedieť aj každý riaditeľ a pedagogický poradca na základnej škole a mal by na to upozorniť aj rodičov. A napokon – profilové predmety na prijímacie skúšky každoročne vyhlasuje ministerstvo školstva. Ak príslušný materiál ministerstva neuvádzal testy z cudzieho jazyka ako predpoklad pre prijatie na danú strednú školu, rodičia sa môžu sťažovať a školská inšpekcia prípad prešetrí.“

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí rodičia by sa možno s rozhodnutím o neprijatí zmierili, Kaminickí sa však odvolali. A tentoraz – už poučení – priložili aj doklad o tom, že ich dcéra zvíťazila vo významnej výtvarnej súťaži a úspešne zvádla aj okresné kolo matematickej olympiády. Andrea tak dobehla to, čo stratila pri neočakávanej prijímacej skúške z jazyka, a na gymnázium ju prijali.

MONIKA GÁLIKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu