
Berberskí aktivisti vyhlásili bojkot parlamentných volieb v Alžírsku. V regióne Kabýlia vyrástli barikády. FOTO - REUTERS
V alžírskej provincii Kabýlia sa pred štvrtkovými parlamentnými voľbami žiadni kandidáti neodvážili predstaviť. Miestne výbory sa rozhodli pre spoločnú akciu: Kabýlia nepodporí „vládu vrahov“ a nepôjde voliť. Veľké vládne strany napokon aj tu zhotovili zoznamy kandidátov - ich mená držali v tajnosti do poslednej chvíle, píše francúzsky denník Libération. Kampaň zaváňala ilegalitou - v pivniciach, v obchodoch so zatiahnutými roletami sa stretávalo zo desať osôb. Antikampaň vyvrcholila počas volebného dňa tzv. akciou mŕtve mestá. Zo 17 miliónov alžírskych voličov žije v prevažne berberskej Kabýlii jeden milión a podľa oficiálnych štatistík 98 percent z nich ostalo doma.
Mladí vyšli do ulíc. Tisíce vojakov vyslal Alžír strážiť volebné miestnosti, v ktorých neboli žiadni miestni volební komisári, aj oni boli dovezení zo stredu krajiny. „Účasť v Kabýlii vyššia ako nula znamená, že ide o volebný podvod,“ hovorí Kamira, jediná žena v miestnom výbore. „Máme dôkazy, že vláda posiela plné autobusy falošných voličov, aby tu simulovali voľby,“ dodáva.
Salah Brahími, poslanec Združenia pre kultúru a demokraciu (RCD), jednej zo štyroch opozičných strán, ktoré voľby bojkotovali, je spokojný. „Dnes večer stratím kreslo v parlamente, ale získam veľkú podporu,“ hovorí.
V dedinke Tadmait asi 20 kilometrov od Tizi Uzú, metropole provincie, desiatky vojakov strážili volebnú miestnosť v škole a hlasovať prišli asi traja. Skupina mladých sa urny aj tak zmocnila, pohltili ju plamene aj s hlasmi. Pred očami volebného komisára, úradníka z ministerstva vnútra, ktorého tam poslala vláda. „Títo ľudia mi neubližovali, vedeli, že som musel prísť. Je to smutné, toto je krajina, kde sa pália urny,“ cituje ho švajčiarsky Le Temps.
Situácia v Kabýlii je napätá od minuloročných protestov, pri ktorých prišlo 115 ľudí o život. Alžírsky prezident Abdulazíz Buteflika má síce plán na skončenie násilia islamských síl, ktoré si vyžiadalo 100- až 150-tisíc obetí za desať rokov, ale v praxi sa nič nemení. Čoraz viac Alžírčanov si myslí, že vláde násilná situácia vyhovuje - môže zavádzať extra pravidlá. Pokusy s demokratickými premenami v Kabýlii otvorene nazývajú „fraškou“. „Kabýlia je zrkadlom Alžírska. Tu vidíte jasne všetko, čo sa dá inde len tušiť,“ hovorí miestny profesor.
V Tizi Uzú stoja demonštranti a vojaci proti sebe, pneumatika dymí pred volebnou miestnosťou. Komisári sa utiahnu v tme volebnej miestnosti, svetlo bolo z bezpečnostných dôvodov vypnuté. V meste volilo 1,84 percenta voličov. Vraj skupina falošných voličov súhlasila, že pôjde k urnám na štadióne neďalekej dedinky. „Nie je dôležité, čo sa do urny vhodí, ale čo sa z nej vysype,“ píše Libération.
Včera už boli známi víťazi: Front národného oslobodenia (FLN) bude mať absolútnu väčšinu, z 389 poslancov 199. Druhé Národné demokratické združenie má 48 kresiel. Tri umiernené legálne islamské strany majú spolu 81 poslancov.
(kl)