
Hannes Weissenbach z Rakúska predvádza opravu historickej renesančnej omietky na fasáde paumgartnerovského domu. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ ŠTIAVNICA – Obnova historického objektu nie vždy znamená jeho záchranu. Skúsenosti z Banskej Štiavnice a iných historických miest ukazujú, že obnova niekedy znamená zníženie alebo až úplnú stratu pamiatkovej hodnoty. Stačí, ak sa použijú nevhodné materiály alebo zlé technologické postupy.
Pracovníci pamiatkového úradu v Banskej Štiavnici pod záštitou UNESCO zorganizovali workshop o materiáloch, technikách a technológiách pri obnove pamiatok. Ako nás informovala Katarína Vašková zo štiavnického pracoviska pamiatkového úradu, dostatok poznatkov o obnove pamiatok chýba nielen ich vlastníkom, ale často aj odborníkom. Na workshope sa zúčastňujú odborníci z mnohých krajín sveta. V niektorých európskych krajinách veľmi úspešne pracujú napríklad tréningové centrá remeselnej obnovy. Ich predstavitelia sú v Banskej Štiavnici tiež prítomní, v budúcnosti by chceli pamiatkari takéto centrá založiť aj na Slovensku.
Súčasťou stretnutia odborníkov sú aj praktické ukážky obnovy priamo v uliciach mesta. Hannes Weissenbach z Rakúska obnovuje historickú renesančnú omietku na fasáde vzácneho objektu na Trojičnom námestí, jeden z najlepších tesárskych majstrov v Česku Petr Ružička opravuje barokový krov v limpacherovskom dome, Martin Saar z Nemecka barokové dvere a okná. Zaujímavá je aj ukážka opravy kamenného parcelového múrika, ktorej garantom je Ivan Staník.
KVETA FAJČÍKOVÁ