BRATISLAVA – Dlhy zdravotníctva sú vyše 18 miliárd korún. Každý mesiac narastajú o ďalšie stovky miliónov. Z peňazí z privatizácie vláda vyčlenila na oddlženie zdravotníctva len 4,685 miliardy.
Podľa ministra zdravotníctva Romana Kováča by sa oddlžovanie malo začať v najbližšom čase. Naraz sa bude riešiť dlh zdravotných poisťovní a zdravotníckych zariadení. Ich dlhy sú dnes sedem miliárd korún.
Správu o dlhoch minister tento týždeň predniesol zdravotníckemu výboru parlamentu. Podľa poslanca Petra Finďa z SOP nijaké oddlžovanie nebude mať zmysel, pokiaľ sa nepodarí dosiahnuť, aby nové dlhy už nevznikali. „Inak je to len nalievanie do deravého suda,“ povedal. Podľa neho sú za situáciu zodpovední aj sami lekári, ktorí neliečia len v takom rozsahu, v akom si to systém môže ekonomicky dovoliť.
„Alebo sa zúži rozsah poskytovaných služieb, alebo sa zvýšia zdroje,“ myslí si exminister Tibor Šagát z SDKÚ. Poslanci i minister sa však zhodli, že prestať robiť niektoré finančne náročné výkony nie je možné. „Kto sa odváži povedať pacientovi, že na operáciu srdca nemá každý automaticky právo? Zoberieme na seba, že sa niektorý pacient nebude liečiť, lebo na to nebude mať peniaze? To už nie je len politický, ale aj etický problém,“ povedal minister.
Situáciu podľa Kováča nevyrieši ani zatváranie nemocníc. „Ak by sme chceli usporiť dve miliardy, museli by sme zavrieť 44 nemocníc. Zároveň by vzrástli náklady tých, ktoré by zostali, a nič by sme neušetrili. Revolučné riešenia sú nezmyselné,“ povedal. Počas uplynulých troch rokov ministerstvo znížilo počet pracovníkov rezortu o 6-tisíc a počet lôžok o 3-tisíc, ale dokázalo ušetriť len 2,1 miliardy.
Poslanci navrhovali množstvo riešení, vymenúvali chyby súčasného systému, kritizovali samých seba, že nedokázali presvedčiť svojich kolegov, aby plénum odhlasovalo pre zdravotníctvo ďalších 900 miliónov. Zhodli sa v jednom – pár mesiacov pred voľbami je na opatrenia neskoro.
(mar)