
Takto odchádzali vysťahovalci voľakedy.
BRATISLAVA – O trvalom vysťahovaní zo Slovenska dnes uvažuje 6 percent obyvateľov – väčšinou mladých. Vyplýva to z analýzy Výskumného ústavu práce.
Silnejším motívom odchodu ako nedostatok práce doma sú skôr peniaze. Kedysi sa za prácou vysťahúvali najmä ľudia z chudobných regiónov, ako Kysuce, Orava, Spiš či Pohronie, teraz by odišli najmä ľudia z miest. Najradšej do Nemecka, Rakúska, Británie či Talianska.
Cieľové krajiny získavajú prisťahovalectvom oveľa viac než len lacnú pracovnú silu. Tým, že vysťahovalci sú väčšinou okamžite schopní zapojiť sa do pracovného procesu, odpadajú náklady na ich výchovu a vzdelávanie. Prílev obyvateľstva sa všeobecne považuje za jeden zo zdrojov hospodárskeho rozvoja USA.
Naproti tomu vo východiskových krajinách sa v dôsledku vysťahovalectva výrazne mení vekové zloženie obyvateľstva. Rastie podiel starých ľudí, čím sa zároveň zvyšujú nároky na ich sociálne zabezpečenie. Z demografického hľadiska je najväčším problémom pokles pôrodnosti, ktorý spravidla vedie k poklesu prirodzeného prírastku obyvateľstva.
Na rozhodovanie o vysťahovaní má vplyv množstvo faktorov – politická a hospodárska situácia, politika vlád voči mladým, nálada pred voľbami či po voľbách, ľudia citlivo reagujú aj na rôzne fámy. (joč)