BRATISLAVA – Začať nový život v Kanade sa vlani rozhodlo vyše 700 Slovákov. Hovoria to neoficiálne údaje. Podľa údajov z Ministry for Citizenship and Immigration v Ottawe je Slovensko piatou európskou krajinou, z ktorej do Kanady prichádza najviac imigrantov.
„Pokiaľ ide o Európu, najviac ľudí sa už tradične vysťahúva z Veľkej Británie, ročne asi šesťtisíc. Na druhom mieste je Rusko, tretie Francúzsko,“ hovorí Jozef Burza z firmy, ktorá už sedem rokov Slovákom ponúka možnosť legálne sa vysťahovať do Kanady. „Na štvrtom mieste je Poľsko a na piatom prekvapivo Slovensko.“
Počas svojej činnosti táto firma sprostredkovala vysťahovanie 1400 občanom Slovenska. E-mailom sa u nich ročne informuje o vysťahovaní asi 2300 ľudí, telefonicky ďalších 2800.
Manželia Molitorisovci sa s dvomi malými deťmi do Kanady vysťahovali pred tromi rokmi. „Napriek tomu, že ja i manželka sme pracovali, boli sme odkázaní aj na pomoc rodičov. Pritom sme žili skromne – bez vlastného bytu, auta, dovoleniek a iných bežných vecí. Podľa mňa by to mali byť pre pracujúceho človeka dostupné veci,“ hovorí o Slovensku Andrej Molitoris.
Podľa Jozefa Burzu odchádzajú Slováci do Kanady asi zo siedmich hlavných dôvodov: „Chcú žiť v krajine, ktorá má podľa OSN najlepšie životné podmienky na svete. Alebo chcú žiť v inej krajine, napríklad USA, Austrálii či Veľkej Británii, ale nevedia si tam pobyt legalizovať. V Kanade sa im to zväčša podarí. Potom tu máme rodičov, ktorých hlavným cieľom je šťastie ich detí – chcú, aby vyštudovali kanadské stredné a vysoké školy. To sú väčšinou ľudia zo strednej generácie. Odchádzajú aj študenti, ktorí sa chcú presadiť vo veľkom svete, nabrať skúsenosti, nostrifikovať si vzdelanie a získať kanadské občianstvo a ďalej sa uvidí.“
Ďalším dôvodom sú podľa Burzu peniaze: „Odchádzajú ľudia, ktorí majú svoju prácu radi, ale na Slovensku sú finančne nedocenení, ale aj tí, ktorým ide len o peniaze, a nie o to, čo budú v Kanade robiť. Väčšinou ide o ľudí z oblastí s vyššou nezamestnanosťou a nízkymi mzdami.“
Posledným dôvodom je snaha o zmenu: „Niektorí ľudia jednoducho potrebujú vo svojom živote nejakú zmenu, chcú skúsiť niečo nové a berú to ako životnú výzvu.“
V Kanade začali svoj „druhý“ život napríklad Pavol Beka, bývalý člen skupiny Banket, Ľubica Halamová, redaktorka Slovenského rozhlasu, hudobník Peter Breiner, ale i bývalý námestník ministra zdravotníctva, a mnohé vysokopostavené osoby, novinári a známi športovci.
Viac v rubrike EMIGRÁCIA