BRATISLAVA - Napätie medzi vedením Slovnaftu a firmami J&T a Penta Group rastie. Títo finanční žraloci spolu ovládajú okolo 15 percent akcií rafinérie a v stredu svojimi otázkami natiahli valné zhromaždenie na sedem a pol hodiny. Je to niekoľkonásobne dlhšie, ako býva zvykom.
„Pozornosť sa nevenovala hlavným problémom. Na podobný priebeh valných zhromaždení si zrejme budeme musieť zvyknúť,“ komentoval priebeh stretnutia s akcionármi Slavomír Hatina, predseda predstavenstva Slovnaftu. Stratu času pripúšťa aj J&T, viní z nej však vedenie rafinérie. „Veľa času sme stratili v zbytočných diskusiách, keď predstavenstvo neodpovedalo na naše otázky,“ hovorí Martin Fedor z J&T.
Menšinového akcionára napríklad zaujímalo, za koľko predal maďarský MOL dcérskej rafinérii v Bratislave svoju sieť čerpacích staníc na Slovensku. „Len sme sa chceli uistiť, či tá cena nebola privysoká,“ povedal Fedor. Obchodný riaditeľ Slovnaftu Vratko Kaššovic: „Cenu by som nerád zverejňoval, je to komerčná záležitosť.“
Nezodpovedaná zostala aj otázka výšky marže cyperskej firmy, ktorá Slovnaftu predáva ropu z Uralu. „Povedali, že nám pošlú odpoveď do tridsiatich dní. Na to majú právo,“ objasňuje Fedor.
Akcionári rozhodli, že na dividendy pôjde 25,62 percenta vlaňajšieho čistého zisku, ktorý výrazne presiahol štyri a pol miliardy korún. Výška dividendy na jednu akciu tak dosiahne 58 korún, čo je 5,8 percenta nominálnej hodnoty akcie. Fedor z firmy J&T, ktorá v Slovnafte neobhajuje dlhodobé strategické záujmy, je z výšky dividend sklamaný a tvrdí, že sa pohybujú na spodnej hranici prijateľnosti.
Akcionári Slovnaftu dostanú svoje dividendy najneskôr začiatkom augusta. Peniaze však môžu dostať aj tí, ktorí dnes žiadne akcie nemajú. Stačí, ak si ich kúpia do 6. júna.
Väčšinu nerozdeleného zisku, čiže približne 3,2 miliardy korún, Slovnaft preinvestuje. V najbližších piatich rokoch firma plánuje rekonštruovať sieť čerpacích staníc za päť až šesť miliárd, na program zvýšenia kvality motorovej nafty v súlade s požiadavkami Európskej únie by malo do konca roka 2004 smerovať 70 miliónov dolárov a rozvoj petrochémie si vyžiada 130 miliónov dolárov.
TOMÁŠ VELECKÝ