FBI je najväčšou a najsilnejšou tajnou službou na svete, ale napriek tomu nedokázala ochrániť Ameriku pred teroristami. Šéf Federálneho úradu vyšetrovania Robert Mueller v stredu prvý raz priznal, že pred 11. septembrom jeho úrad zlyhal. Preto sa musí FBI zmeniť.
Z klasickej organizácie, ktorá sa zaoberala vyšetrovaním zločinov na americkom území – od bankových lúpeží až po mafiu a drogy – sa stane organizácia, ktorej hlavnou úlohou bude boj proti terorizmu. Znamená to, že sa ešte viac priblíži k podobe tajnej služby.
Väčší význam budú mať agenti priamo v teréne. Súčasne sa však FBI rozhodla posilniť ústredie vo Washingtone. Už nechce dopustiť, aby jej sitom pretiekli životne dôležité informácie.
Najlepší agenti sa začnú venovať obrane krajiny pred teroristami. FBI teda bude klásť menší dôraz na tradičné problémy. „Už nemôžeme slúžiť ako dopravný policajt,“ povedal Mueller.
Súčasťou jeho plánu je špeciálna „lietajúca jednotka“. „Jej členovia môžu byť nasadení kdekoľvek na svete – na miesta, kde predtým nikto z našich agentov nebol,“ povedal člen americkej administratívy.
Nad všetkým bude stáť nový Úrad pre spravodajské informácie – mozog boja proti terorizmu. Vytvoria ho najlepší špionážni analytici v Amerike. Ich úlohou bude dávať do súvislostí informácie od agentov. FBI si preto požičala dvadsaťpäť ľudí zo CIA – jeden z nich bude dokonca úrad riadiť. Podľa expertov totiž v CIA oveľa lepšie pracujú so spravodajskými informáciami.
Amerika sa rozhodla pre centralizovanie informácií. Všetko sa bude riadiť z Washingtonu. „Problém vidíte len vtedy, keď ste nad ním,“ súhlasí Malcolm Sparrow, profesor na Harvardovej univerzite a bývalý detektív.
Kritici však upozorňujú, že je to riešenie z minulého storočia. Dnešný trend je podľa nich iný. Kľúčoví sú agenti v teréne, ich schopnosti, ich intelekt, a nie byrokratické triedenie správ vo Washingtone. Agentom treba uvoľniť ruky, aby mohli spolu komunikovať a vymieňať si informácie.
Počas studenej vojny platila zásada, že čím menej agent vie o práci iných, tým lepšie. Riziko úniku informácií na druhú stranu bolo príliš veľké. Teraz, po teroristických útokoch, je jasné, prečo FBI zlyhala: agent, ktorý objavil stopu samovražedných pilotov, netušil, že jeho kolega v inom meste vypátral niečo podobné. Nemohli spoločne poskladať skutočnú podobu hrozby.
„Keď si agenti informácie môžu slobodne vymieňať, existuje veľa možností, že to správne spojenie sa nájde. Keď sa informácie centralizujú, je šanca len jedna,“ povedal Bob Stone, bývalý vysoký dôstojník v Pentagone.
Samostatní agenti zároveň potrebujú väčšie právomoci, myslí si americká vláda. Dostali preto právo získavať informácie napríklad v náboženských inštitúciách bez toho, aby mali dôkaz, že sú v nich podozriví. Pre protiteroristických agentov je to veľmi dôležité, pretože veľa teroristov sa stretáva práve v mešitách.
Organizácie na ochranu ľudských práv protestujú. „FBI vlastne Američanom oznámila: Nemusíte robiť nič nezákonné, aby sa u vás doma objavili agenti,“ povedala Laura Murphyová z vplyvnej liberálnej organizácie ACLU.