BRATISLAVA – Už v apríli minulého roku varovala tajná služba päť neupresnených inštitúcií pred situáciou v nebankových subjektoch.
Finančná polícia vo veci konala už pred aprílom 2001. O nebankové subjekty sa zaujímala od roku 1999, koncom roka 2000 sa spis blížil ku koncu a mal byť odovzdaný vyšetrovateľovi, ale bolo treba doplniť ešte stanovisko Národnej banky Slovenska. SIS teda poskytla polícii informáciu, ktorú polícia už dávno mala.
Podľa našich zistení riaditeľ SIS Mitro dostal v parlamente pri prednášaní výročnej správy otázku, komu adresoval varovania. Konkrétne neodpovedal. Jeden z poslancov poznamenal, aby sa informácie z Mitrovej správy „nepreceňovali“.
Podľa poslanca HZDS Ivana Gašparoviča z logiky veci vyplýva, že adresátmi upozornení SIS boli vláda a vyšetrovacie orgány. „Od týchto orgánov by sa mala odvodzovať zodpovednosť,“ myslí si Gašparovič.
Poslanec Ladislav Pittner bol ešte v apríli 2001 ministrom vnútra. Denníku SME povedal, že presný dátum varovania si nepamätá, ale už rok dozadu o veci hovoril s funkcionármi policajného prezídia. Pittner si nespomenul na presný výpočet inštitúcií, ktoré mali krachnúť. Podľa neho na neverejnom rokovaní vlády pri debate o nebankových inštitúciách odznievalo, že kabinet musí postupovať veľmi rozvážne. „Ak by vláda vydala vyhlásenie, aby ľudia nevkladali svoje prostriedky do nebankových inštitúcií, mohlo by sa stať, že v prípade ich krachu by sme my boli obvinení, že sme spôsobili paniku,“ hovorí Pittner.
Vicepremiér Ľubomír Fogaš povedal, že on informáciu od SIS vopred nedostal: „V každom prípade som bol informovaný po páde nebankových inštitúcií,“ hovorí.
Generálny prokurátor Milan Hanzel tvrdí, že bežne mu materiály SIS nezasiela. „Nie som v jej poradovníku. Dostávam od nej materiály ad hoc.“ Potvrdil však, že niekedy začiatkom apríla 2001 „taký materiál prišiel, ktorý oznamoval udalosti, ktoré sa uskutočnili už predtým a boli uzatvorené“.
(sp, mož)