BRATISLAVA – Ak to neohrozuje jej operácie, je americká FBI k novinárom, a teda aj k verejnosti, otvorená. Rovnako ako naša tajná služba aj FBI v týchto dňoch žiadala viac peňazí zo štátneho rozpočtu. Na rozdiel od SIS však spresnila, na čo konkrétne potrebuje peniaze. U nás ide skôr o všeobecné informácie.
„Potrebujeme peniaze na rekonštrukciu objektov, údržbu, nákup technických zariadení – od počítačov po mnohé iné. Treba zvýšiť aj počet príslušníkov. Peniaze, ktoré dostávame, nestačia ani na jednoduchú reprodukciu,“ odpovedal na otázku SME riaditeľ kancelárie SIS Vladimír Šimon.
V Slovenskej informačnej službe organizačné zmeny po novej vlne teroristických útokov neplánujú. „Boj proti terorizmu a nelegálnej migrácii spadal do kompetencie služby a organizácia tomu aj zodpovedala. Sme v kontakte so zahraničnými partnermi. Problém je vo financovaní služby,“ hovorí Šimon.
V amerických médiách sa často objavujú aj mená konkrétnych ľudí z hierarchie špionážnej zložky FBI – napríklad nedávno sa objavil agent Kenneth Williams, ktorý vypovedal pred senátnou komisiou o tom, ako v lete minulého roku natrafil na stopu extrémistov, čo neskôr zaútočili na Ameriku. V agentúrach vyšli aj jeho fotografie a v článkoch sa spomínali mená jeho nadriadených – napríklad Billa Kurtza, ktorý vtedy šéfoval protiteroristickej sekcii. O Kurtzovi im jeden jeho kolega prezradil, že bol paranoidný a za všetkým videl bin Ládina.
Slovenskí novinári sa toho od SIS veľa nedozvedia. Zverejniteľné údaje aj telefonicky poskytujú príslušníci na nižších miestach ako riaditeľských, ale predstavia sa svojím krycím menom.
V SIS pracoval do roku 1995 aj jeden z popredných ekonomických analytikov Martin Barto. „Odišiel som v čase, keď mal prísť Lexa. Odvtedy sa SIS strašne zmenila, takže aj keby som o nej niečo hovoril, málo z toho by asi dnes platilo. Ani som nevedel, koľko v SIS pracovalo ľudí, pretože ako zástupca šéfa analytiky som to nepotreboval vedieť.“
Na utajení členov SIS okrem riaditeľa a šéfa kancelárie Barto nevidí nič zlé. „Akurát som si pozeral internetovú stránku SIS a podľa mňa urobili dosť vecí, aby bola otvorenejšia. Zverejnili správu o činnosti SIS. Aj keď v nej nie sú konkrétne údaje, aspoň viete, na čom SIS robí.“
Americkí novinári vo svojich článkoch o FBI často využívajú výpovede bývalých agentov. Tí voľne rozprávajú o tom, ako FBI funguje, o rôznych nepísaných pravidlách, vzťahoch medzi agentmi. Reportéri napríklad vedia, že agenti FBI si riaditeľa Muellera veľmi vážia alebo že má medzi nimi prezývku „Bobby tri paličky“ – podľa toho, že sa podpisuje Robert Mueller III.
(miš, rf)