
Odporcom volieb v Tízí Uzú sa podarilo vtrhnúť aj do volebných miestností a ukradnúť volebné urny s lístkami, ktoré potom rozhadzovali po uliciach. FOTO - REUTERS
ALŽÍR - Veľké napätie, masakra a bojkot opozičných strán. Tak včera vyzerali parlamentné voľby v Alžírsku. Najviac ich poznamenal útok islamských radikálov v západnom Alžírsku, ktorý prišiel noc pred voľbami. Zahynulo v ňom podľa vládnych zdrojov 23 nomádov, telá troch dokonca aj zapálili.
Účasť vo voľbách bola pravdepodobne malá. Očakáva sa, že voliči potvrdia názor hlavných opozičných strán, ktoré označili voľby za hanebné. Úrady podporované vojskom obvinili z plánovania rozsiahlych volebných podvodov. Hlasovanie v na ropu bohatej a územne obrovskej krajine na severe Afriky je druhým od roku 1992, keď armáda zrušila výsledky volieb.
O rozdelení prevažnej väčšiny z 389 mandátov Národného ľudového zhromaždenia rozhodovalo 18 miliónov voličov. Všetky mandáty zrejme rozdelené nebudú. Obyvatelia z oblasti Kabýlie voľby bojkotujú a považujú ich za volebnú maškarádu. V tomto regióne sa prideľuje asi 30 mandátov, takže bojkot ovplyvní zloženie parlamentu len minimálne.
V provincii Tízí Uzú (predtým Veľká Kabýlia) polícia rozháňala skupiny mládeže slzným plynom. Bojkot volieb schvaľuje proberberský Front socialistických síl (FFS) i berberská strana Združenie pre kultúru a demokraciu (RDC). Po rozohnaní mládeže boli ulice mesta Tízí Uzú, ktoré je strediskom provincie, ľudoprázdne a väčšina obchodov zostala zatvorená. Volebné miestnosti zostali prázdne i na vidieku. Cesty z dedín boli zatarasené kmeňmi stromov, kameňmi a vrakmi automobilov, aby sa ľudia nemohli dostať k volebným urnám.
Bojkot a potýčky s políciou neminuli ani stredisko Berberov, Bidžája. V Búíre bola situácia menej napätá, ale aj tam boli volebné miestnosti takmer prázdne.
Berberi tvoria tretinu obyvateľov tridsaťmiliónového Alžírska. Od minuloročného apríla sa búria a žiadajú odvolanie alžírskych policajtov z ich miest. Pri potýčkach s políciou prišlo o život 56 ľudí a RCD na protest proti krvavým policajným zásahom vystúpilo z vlády.
Vo voľbách kandiduje 23 politických strán a 126 nezávislých skupín. Šancu na víťazstvo majú podľa pozorovateľov vládne strany. Počíta sa s apatiou voličov znechutených korupciou medzi politikmi. Oponenti vlády tvrdia, že politické špičky rozhadzujú vysoké príjmy z ropy a plynu. Viac než polovica obyvateľov pritom musí vyjsť s necelým dolárom denne.
(čtk, reuters, tasr)