V africkej vojne s hrdými Búrmi stratili Briti česť

Rok 1899 vyzeral pre Veľkú Britániu krásne a spokojne. Kráľovná Viktória mala krátko po oslavách diamantového jubilea. Britská ríša stále rástla. Guvernér Alfred Milner bol v tom čase v Kapskom Meste a verný imperiálnej logike chcel územie zväčšovať.


Búrska rodina v koncentračnom tábore.


FOTO - ARCHÍV


Na cípe južnej Afriky spravoval kapskú kolóniu a už dlhšie sa pokúšal získať zlaté bane, ktoré patrili Búrom. Tie boli v dvoch búrskych republikách Transvaale a Oranžskom slobodnom štáte. Vojna bola nevyhnutná. Od mierovej dohody podpísanej vo Vereenigingu, ktorá kruté boje ukončila, uplynie dnes presne 100 rokov.

Vojna s Búrmi mala nie len ekonomický a vojenský význam. Briti o nej so svojím suchým humorom hovoria, že napokon v nej vyhrali len jednu jedinú bitku, tú poslednú. Hoci teda Londýn napokon vďaka obrovskej početnej prevahe vyhral, podpora rozpínavej politiky sa dosť otriasla. Zomrelo a trpelo príliš veľa ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Búri alebo Afrikánci boli potomkami holandských osadníkov. Prvú kolóniu Kapsko založili v polovici 17. storočia. Koncom 18. storočia ich územie obsadili Briti a Búri sa museli posúvať stále viac na sever. Založili republiku Transvaal a vybojovali s Britmi v roku 1881 úspešne vojnu, v ktorej obhájili nezávislosť. Už o štyri roky ale v transvaalskom Rande objavili obrovské náleziská zlata. Zlatá horúčka zachvátila aj mnoho Britov, ktorých bolo napriek obštrukciám Búrov (zvýšené dane a clá na ich banské zariadenia) čoskoro viac. Keď sa Britom nepodarilo zvrhnúť transvaalskú Krugerovu vládu, prišla vojna.

Protivníka zaskočili Búri taktikou, najlepšia obrana je útok. Ako vojnový spravodajca pracoval na prelome storočí v Južnej Afrike aj mladý Winston Churchill. Čakalo sa, že bude posielať reportáže o jednoduchých víťazstvach Britov. S redakciou The Morning Post mal zmluvu na 250 libier mesačne, čo bola dovtedy najvyššia odmena. Vojna však Londýn sklamala. „Sú to najdivnejšie a najstrašnejšie scény, akých som bol kedy svedkom,“ opisoval Churchill boj o Spion Kop.

SkryťVypnúť reklamu

Svet spozornel a s veľkým záujmom sledoval, ako zopár afrikánskych farmárov (v skutočnosti ich bolo niečo viac ako 80-tisíc) divoko šklbe za chvost mocného anglického leva. Kráľovná zrušila jesenný bál v škótskom Balmorale. Sťažovala sa, že sa jej z hlásení z frontu robí nevoľno, ale zachovala si štýl. Vydala pokyny, aby vojakom zaslali na vianočné sviatky pletené svetre a čokolády, píše britský novinár a historik Brian Moyhanan v knihe Veľká Británia 20. storočia. Milner pritom na začiatku vojny sebavedome vyhlasoval, že do Vianoc bude po vojne.

Britom sa dlho nedarilo, menili veliacich generálov, ale napokon sa ich početná aj materiálna prevaha prejavila a búrske pevnosti dobyli. Aj Mafeking, mesto v Bečuánsku, ktoré dlho obliehali Búri, sa v máji dočkalo oslobodenia. Boje boli také krvavé, že slovo „mafficking“ sa stalo novým výrazom pre zmasakrovanie. Deti nosili veľké odznaky s hlavami vojakov a ich rodičia slzili, keď počuli muzikálovú pesničku „Búri dostali môjho tatka“.

SkryťVypnúť reklamu

Vojna sa však neskončila. Hrdí Búri bojovali ďalej. Prešli na partizánsky boj a Briti si nevedeli rady. Búri mali moderné nemecké zbrane. Rýchlo sa presúvali, vyhadzovali do povetria vlaky a prepadávali zo zálohy menšie posádky.

Vojna napokon zdegenerovala do krutého boja rozzúrených Britov a zúfalých búrskych nacionalistov. Briti vypaľovali búrske farmy, aby bojovníci stratili zázemie. Postavili špinavé a preplnené koncentračné tábory pre vojnových zajatcov aj rodiny tých, ktorí bojovali.

Zomrelo tam asi 20-tisíc ľudí a bol z toho medzinárodný škandál. Až dovtedy boli Briti obdivovaní za humanitu a fair play. Teraz bolo všetko pošpinené krutosťou a chamtivosťou po búrskych zlatých baniach. V bojoch zahynulo na oboch stranách po päťtisíc mužov, ďalších 20-tisíc Britov podľahlo rôznym chorobám. O stratách domorodého obyvateľstva sa štatistiky neviedli.

SkryťVypnúť reklamu

Obe strany vyčerpané bojmi sa v mierovej zmluve dohodli na britskej nadvláde pri zachovaní búrskej vnútornej samosprávy. Za zničené farmy dostali Búri odškodné tri milióny libier. Bez problémov sa obidve strany zhodli aj na tom, že černošské obyvateľstvo nezíska hlasovacie právo, čím si udržali svoje výhody. Napokon sa Búri aj Briti spolu stretli v roku 1910 v Juhoafrickej únii, kde mali rovnaké práva.

Na búrskej vojne je zaujímavé aj jej obsadenie. Okrem Churchilla v nej nájdeme ako vojnového dopisovateľa aj spisovateľa Rudyarda Kiplinga. Otec príbehov Sherlocka Holmesa, sir Arthur Conan Doyle napísal o vojne dokonca až dve knihy, v ktorých počínanie Británie ospravedlňoval. Povýšili ho za to do šľachtického stavu. Maháthma Gándhí sa počas bojov stal nosičom zranených britských vojakov. Slávny obranca Mafekingu Robert Baden-Powel založil v roku 1908 skautskú organizáciu. Chlapcov obliekol do uniforiem, aké mali jeho vojaci. Skauti sa tak stali možno posledným úspešným britským imperiálnym vývozom, ktorý prežil až dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

V utorok – Bitka o Midway

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 698
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 478
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 913
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 714
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 551
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 229
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 141
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu