MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin včera nezvyčajne tvrdo napadol Európsku úniu. Dôvodom je spor o Kaliningradskú oblasť, ktorá je ruskou enklávou v pobaltskom regióne. Rusko žiada pre obyvateľov Kaliningradu bezvízový styk so susedmi, ktorí by mali vstúpiť do EÚ, únia to odmieta.
Kaliningrad je podľa Putina kameňom úrazu v rozvoji vzťahov medzi Ruskom a Európskou úniou. Obe strany včera podpísali vyhlásenie, že budú pokračovať v práci zameranej na dosiahnutie vzájomne prijateľného riešenia. Na žiadnom kompromise sa však nedohodli.
Putin nechce dovoliť, aby o kontaktoch Rusov z Kaliningradu s rodinami v iných častiach Ruska rozhodovali iné krajiny. „Dnes, keď bola pochovaná studená vojna, je návrat k takýmto prístupom úplne nepochopiteľný,“ povedal Putin.
Problém Kaliningradskej oblasti nastane, keď sa Poľsko a Litva, ktoré s touto ruskou enklávou susedia, stanú členmi Európskej únie. Občania Ruskej federácie si budú musieť obstarať tzv. schengenské víza, aby mohli z Kaliningradskej oblasti vycestovať alebo naopak tam vstúpiť.
Túto požiadavku Európskej únie Moskva považuje za neprijateľnú s tým, že by to znemožnilo pohyb ruských občanov po ruskom území. Ruská strana dosiaľ navrhovala tzv. tranzitné koridory s tým, že by napríklad cestujúci jazdili v zapečatených železničných vagónoch s policajným sprievodom a podobne.
Z Kaliningradu pochádza okrem iného Putinova manželka Ljudmila. Donedávna tam bývala i jeho svokra, ktorú však rodina prezidenta, kvôli veľkému záujmu novinárov, presťahovala do Moskvy.
Schengenské vízum dnes príde zhruba na 50 eur, kým priemerný príjem obyvateľov Kaliningradu je asi 25 eur mesačne. Navyše asi 60 percent obyvateľov oblasti prežíva len vďaka „tieňovým príjmom“, teda vďaka nákupu tovaru na oboch stranách hraníc a jeho nezdanenému predaju.
Navyše je v Kaliningradskej oblasti sústredená tretina ruskej nábytkárskej výroby. Na prepravu produkcie by sa muselo obnoviť trajektové spojenie s Leningradskou oblasťou.
Moskovský summit je už tretia vrcholná schôdza, na ktorej sa Putin za posledný týždeň zúčastní. Kým v minulých dňoch zneli z jeho strany i zo strany partnerov prevažne zdvorilostné frázy, včerajší prejav ruského štátnika sa označuje za nezvyčajne tvrdý.
Putina tak včera potešili len slová šéfa Európskej komisie Romana Prodiho, ktorý povedal, že ohľadom uznania Ruska ako krajiny s trhovou ekonomikou by nemali byť žiadne problémy. Putin tomuto výroku dokonca zatlieskal.
ALEXANDRA MALACHOVSKÁ, čtk