Pôvodcom je vírus besnoty. Najčastejšie sa prenáša slinami, v ktorých sa nachádza už aj 3 - 4 dni pred vypuknutím choroby. Besnota psov môže mať zúrivú, tichú alebo atypickú formu.
Tichá forma besnoty sa vyznačuje tým, že nakazený z prvého štádia zádumčivosti prechádza hneď do štádia obrny. Obíde teda druhé - zúrivé štádium. Táto forma je najčastejšia pri domácich psoch, čo síce boli ochranne očkované proti besnote, ale ešte sa u nich nevytvorila dostatočná imunita.
Nákaza sa na človeka prenesie uhryznutím besným zvieraťom, ale tiež prenosom ich slín na poranené miesta na koži alebo sliznice.
Obdobie od poranenia až po vypuknutie prvých príznakov choroby je u ľudí rôzna. Najkratšie inkubačné obdobie je 10 - 15 dní pri ranách na hlave a pri hlbokých poraneniach, ostatné poranenia majú trochu dlhšiu lehotu (3 týždne,1 - 2 mesiace).
Hneď po poranení zvieraťom sa podáva očkovacia látka, ktorá môže človeka uchrániť pred vypuknutím besnoty. Ak už besnota u človeka vypukne, neexistuje žiadna nádej na vyliečenie. (r)