
Riaditeľ SIS Vladimír Mitro kráča do snemovne predniesť správu.
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Politický extrémizmus – SIS sa zmieňuje o hnutí skinheads. Upozorňuje na trend zvyšovania konšpiratívnosti a premyslenosti pôsobenia vedúcich osobností tejto scény. Možno očakávať rast šírenia pravicového extrémizmu politickými metódami, prípadne snahu o založenie ultrapravicového politického zoskupenia fungujúceho podľa vzoru zahraničných zoskupení. Očakáva sa aj radikalizácia slovenskej anarchistickej scény vďaka kontaktom so zahraničím.
Sekty a pseudonáboženské zoskupenia – Tajná služba venovala pozornosť scientologickej cirkvi a cirkvi zjednotenia (moonisti). Scientológovia majú centrá v Martine a Bratislave. Vystupujú aj utajene ako občianske združenia, jazykové školy a súkromné firmy. Činnosť sekty sa v roku 2001 orientovala na rozširovanie jej pôsobnosti a na získavanie možných stúpencov. Snaží sa získavať a zverejňovať pozitívne vyjadrenia o scientológii od osobností verejného života a zároveň posilnila nekompromisný postup voči kritikom scientológie.
Organizovaný zločin – V Slovenskej republike je súčasťou medzinárodných štruktúr zastrešených špičkami predovšetkým ruského, albánskeho a talianskeho pôvodu. Práve oblasť štátom vyhlásených tendrov, verejných súťaží a konkurzov, kde sa rozhoduje o predaji štátneho majetku, o prideľovaní výhodných štátnych zákaziek, o privatizácii štátnych podnikov alebo predaji ich akcií, či o získavaní prostriedkov zo štátnych a zahraničných fondov, je lukratívnym priestorom pre zločinecké štruktúry.
Obchod s drogami – Obchod s heroínom na Slovensku kontrolovala predovšetkým albánska mafia.
Obchod so zbraňami – Na Slovensku má povolenie na obchodovanie s vojenským materiálom približne 150 firiem, ktoré v priebehu roka 2001 takmer v tisícke prípadov dostali licencie na uskutočnenie konkrétnych obchodov. Slovensko sa v dôsledku nedokonalej legislatívy stalo transportným koridorom na ilegálnu prepravu zbraní a krajinou, kde dochádzalo k legalizácii nezákonných obchodov. Pri odhaľovaní zapojenia slovenských občanov do medzinárodného obchodovania so zbraňami získala SIS cenné poznatky o širokej medzinárodnej sieti obchodníkov so zbraňami. Táto sieť urobila množstvo na prvý pohľad legálnych obchodov, smerujúcich zo strednej a východnej Európy prevažne na africký kontinent, ktoré sa vo väčšine prípadov končili v embargovaných krajinách.
Tunelovanie podnikov – Často sa na tunelovanie využívali nastrčené osoby alebo nimi založené spoločnosti. Do nich boli prelievané zisky zo štátneho podniku, a to prostredníctvom preň nevýhodných obchodných transakcií, nevymáhania pohľadávok alebo tvorbou nedobytných pohľadávok.
Daňové a colné úniky – Na pašovaní tovaru a fiktívnych vývozoch boli v niektorých prípadoch zainteresovaní aj samotní colní pracovníci (najmä pri tabakových výrobkoch, alkohole, spotrebnom tovare a motorovej nafte deklarovanej ako kvapalina, na ktorú sa nevzťahuje spotrebná daň).
Korupcia a klientelizmus – SIS odhalila korupciu a klientelizmus na niektorých ministerstvách a štátnych fondoch, v radoch správcov konkurznej podstaty, na colniciach, okresných a krajských úradoch, daňových úradoch a v stavebných sporiteľniach. Na súdoch sa korupcia uplatnila najmä pri výbere a kontrole činnosti správcov konkurznej podstaty, pri urýchľovaní jednotlivých prípadov, ale niekedy aj na ovplyvnenie rozhodovania sudcov.
SIS v minulom roku získala aj informácie o korupcii predstaviteľov niektorých miest pri rozhodovaní o majetku miest a obcí, s vydávaním povolení a s výberom dodávateľov pre projekty financované z programu PHARE a zo štátneho alebo mestského rozpočtu. (sp)