Najviac žiadostí sa sústredilo v komisii miestnej a regionálnej kultúry. Ako informovala SITA, podporu za 332,4 milióna korún chcelo získať 1969 žiadateľov, ale program schválil pre 616 projektov len 19 mil. korún. Komisii pamiatkovej starostlivosti prišlo 477 žiadostí o 591,1 mil. Sk, pričom dotáciu získalo 111 projektov za 19,1 mil. korún. Pro Slovakia podporí v roku 2002 päť celovečerných filmov, jednu rozprávku, deväť dokumentárnych a dva animované filmy. Dotácia sa ušla aj siedmim projektom pre postihnutých občanov a dvom projektom rómskej kultúry.
Program má síce v štátnom rozpočte schválenú dotáciu 97,4 mil. Sk, ale jednu tretinu tejto sumy - 34 miliónov rozdelili poslanci na konkrétne projekty. Práve o túto sumu bol počas rokovaní o štátnom rozpočte zvýšený balík peňazí pre Pro Slovakiu, ako sa však ukázalo, tieto financie boli súdené iným a nerozdeľovalo ich pätnásť odborných komisií fondu. Stanislav Bartoš z SDĽ získal niekoľko miliónov na rekonštrukciu kultúrnych domov svojho rodného kraja. Na opravu domu smútku a kultúrneho domu v Radobici pôjde milión, na opravu kultúrneho domu v Belej 600-tisíc, kultúrneho domu v Šuji 800-tisíc, na opravu a plynofikáciu kultúrneho domu v Hornom Hričove 1,2 milióna a na dokončenie viacúčelového domu obradov v Môlči až 2 milióny korún.
Niekoľko projektov prešlo aj Júliusovi Brockovi z KDH. Peniaze šli na pustnúce kultúrne pamiatky - ikonostasy, oltáre, fresky drevených kostolíkov na východe alebo na evanjelické kostoly na strednom Slovensku. Vladimír Bajan (SDKÚ) získal na dobudovanie saleziánskeho centra v Novej Dubnici 5 miliónov.
O rozdelení „navýšenia“ teda rozhodli poslanci, a hoci prostriedky šli na pamiatkovú starostlivosť (18,5 mil. Sk) a na miestnu a regionálnu kultúru (15,5 mil. Sk), s pôvodnou ideou nezávislého fondu to už nemá nič spoločné.
Paradoxom je, že poslanci rozhodovali o projektoch v čase, keď na programe Pro Slovakia neboli ešte nijaké žiadosti. Niektoré projekty sa ani nikdy neuchádzali o podporu na MK SR. (hr, ba)