Poslanci včera začali v druhom čítaní prerokúvať vládny návrh zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého by mali ženy ísť do dôchodku v rovnakom veku ako muži - až po dosiahnutí 60 rokov veku. Vládny kabinet je presvedčený, že parametre dôchodkového veku mužov a žien a konštrukcia výpočtu dôchodku sú nastavené nevyhovujúco. Postupné vyrovnanie dôchodkového veku žien sa bude týkať tých, ktoré dovŕšia 53 až 57 rokov veku v období od 1. júla 2003 do 31. decembra 2019. Jednotný dôchodkový vek 60 rokov bude platiť pre všetky ženy od roku 2026.
Nový zákon o sociálnom poistení patrí do komplexu reformných právnych noriem sociálneho zabezpečenia. Dôjde aj k zmenám vo financovaní dôchodkov a vymedzení všetkých systémov poistení.
Poslanci ústavnoprávneho výboru prerokovali a s pripomienkami schválili vládny návrh zákona o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu. Najviac diskutovali o formulácii, podľa ktorej vláda môže pri riešení krízovej situácie rozhodnúť o vyžiadaní pomoci zo zahraničia vrátane humanitárnej. Peter Brňák (HZDS) namietal, že pri pozvaní ozbrojených zložiek cudzieho štátu by sa mohol opakovať rok 1968. Napokon sa poslanci zhodli, že činnosť vojsk na území Slovenska musí vždy schváliť parlament a obmedzuje sa časovo i teritoriálne. Preto zakomponovali do návrhu formuláciu, že vláda môže vyžiadať zo zahraničia iba technickú a humanitárnu pomoc.
Parlament zamietol iniciatívu SNS, ktorá požadovala v zákone na zamedzenie diskriminácie občanov Slovenska eliminovať na Slovensku právne dôsledky zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch. Prezentovalo sa 106 poslancov, za hlasovalo 34, proti 43, hlasovania sa zdržalo 26 poslancov a traja nehlasovali vôbec.
(tasr, sita)