PRATICA DI MARE - Severoatlantická aliancia a Rusko včera definitívne urobili bodku za tzv. studenou vojnou, keď proti sebe stáli ako nepriatelia. Rada NATO-Rusko postavila vzťahy medzi Moskvou a alianciou na úplne nové základy, ktoré sa začali budovať po minuloročných teroristických útokoch v USA.
Summit 19 krajín aliancie a Ruska na vojenskej základni Pratica di Mare pri Ríme bol vyvrcholením Bushovho európskeho turné. Nová Rada NATO-Rusko znamená ale víťazstvo aj pre Putina, ktorý dokázal krajinu priblížiť Západu aj napriek opozícii vo svojej krajine.
Moskva bude mať v novom bezpečnostnom fóre pri prerokovávaní vymedzeného okruhu tém rovnaký hlas ako členovia NATO. „Všetci členovia rady budú spolupracovať ako úplne rovní partneri,“ aby sa predovšetkým vyrovnali so spoločným nepriateľom, ktorým je globálny terorizmus, povedal generálny tajomník NATO George Robertson.
Bush vyhlásil, že účastníci summitu dosiahli „historický výsledok“. Partnerstvo, v ktorom bude mať Rusko postavenie „aliančného spojenca,“ nás vedie k ešte ambicióznejšiemu cieľu, ktorým je spojená Európa, sloboda a mier. „Prešli sme dlhú cestu od konfrontácie k dialógu,“ povedal Putin.
Problémy, ktoré predpovedajú experti, sa prejavili už včera. Putin povedal, že jeho prozápadná politika automaticky neznamená, že bude podporovať každú vojenskú akciu. Prvý vážny spor medzi novými partnermi sa očakáva v prípade Iraku. Najmä Washington pravdepodobne bude chcieť vo vojne proti terorizmu pokračovať práve v krajine diktátora Saddáma Husajna.
Rada NATO-Rusko začala okamžite pracovať, keď vyzvala Pakistan a Indiu k zníženiu vzájomného napätia a k začatiu dialógu s cieľom zabrániť vypuknutiu vojnového konfliktu kvôli Kašmíru.
Historickou atmosférou včerajšieho summitu sa pravdepodobne nechal uniesť taliansky premiér Silvio Berlusconi. Okrem slov o jednotnej Európe totiž hovoril aj o vstupe Ruska do Európskej únie.
„Západ je teraz zrekonštruovaný, pretože Rusko je súčasťou Európy, patrí do Európy,“ zdôraznil Berlusconi. „Rusko sa opäť chopilo svojej prirodzenej úlohy po boku západných demokracií, ale ešte je nutné postúpiť ďalej. Rusko musí vstúpiť do Európskej únie.“
Berlusconiho návrh podľa agentúry AFP nemá šancu na úspech. Ostatní členovia únie sú totiž podstatne zdržanlivejší. (čtk, reuters, kos)