
FOTO - TASR/AP

FOTO - REUTERS
Akoby boli sociálni demokrati v Európe nervózni. Svedčia o tom posledné výroky českého premiéra Miloša Zemana (na snímke vľavo) a nemeckého kancelára Gerharda Schrödera (vpravo). Volebný rok v Európe zatiaľ vyhrávajú pravičiari. Ľavičiari začali rúbať hlava-nehlava.
Problémom je, že svoje výčitky zbytočne smerujú do zahraničia. Zeman komplikuje nie práve ideálne vzťahy s Nemeckom. Schröder sa pustil do talianskeho partnera Silvia Berlusconiho.
U Miloša Zemana, ktorý vo funkcii končí, už kontroverzné a urážlivé výroky ani neprekvapujú. Tentoraz sa pustil do bavorského kancelára Edmunda Stoibera pri otváraní výstavy k 60. výročiu atentátu na ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.
„My sa môžeme utešovať, nič nás neohrozuje, akýsi bavorský kancelársky kandidát, akýsi korutánsky hajtman (Jörg Haider) či ktokoľvek iný… Ale proti historickému zlu, proti nenávisti, ktorá našla svoje stelesnenie práve v tretej ríši, je treba stavať sa od samého počiatku,“ dodal Zeman. Denník Mf Dnes pripomenul, že premiér takto prehovoril len pár minút po tom, čo šéf českej diplomacie Jan Kavan označil česko-nemecké vzťahy za „najlepšie v histórii“.
Keď ponecháme bokom nevhodnosť Zemanovho prirovnania (podobá sa Stoiber na politikov tretej ríše typicky bavorskou konzervatívnou agendou?), český premiér opäť zlyhal pri obhajobe štátnych záujmov. Stoiber má v týchto dňoch rovnakú šancu vyhrať septembrové voľby ako Schröder.
Ak Stoiber vyhrá, bude mať ako kancelár jednej z kľúčových krajín Európskej únie veľmi dôležité slovo pri rozhodovaní o definitívnej podobe rozšírenia. Ako sa bude správať k českej vláde?
Prekvapujúco ostré pero mal aj Schröder, ktorý zaradil Berlusconiho medzi krajne pravicových politikov. „Nemôžeme nechať Európu v rukách ľudí ako Berlusconi, Haider alebo Le Pen,“ napísal nemecký kancelár v texte pre skupinu, ktorá robí kampaň proti extrémne pravicovým silám. Tento text získala agentúra Reuters. Zaradiť talianskeho premiéra k Le Penovi a Haiderovi pripomína skôr bezhlavú streľbu od pása. Berlusconi do vlády zobral krajne pravicovú stranu, ale v posledných mesiacoch dokázal, že je aj Európanom. V posledných mesiacoch sa napríklad prekvapivo ukázal ako schopný diplomat, ktorý sa chystá pripraviť ďalšiu prelomovú konferenciu, tentoraz mierovú o Blízkom východe. K politikom, ku ktorým ich priradil Schröder, nepatrí ani obsahom, ani významom.
Na otázku či Schröder týmto prirovnaním nepoškodí blízke vzťahy s Talianskom, odpovedal hovorca jeho úradu vyhýbavo: „Kancelár sa vyjadril sám za seba, my nemáme čo dodať.“
Ľavica si celkom oprávnene môže robiť historický nárok, aby varovala pred extrémnou pravicou a fašizmom. Ak to však urobí len paušálne a bez argumentov zaradí pravicových politikov úplne na kraj politickej scény, tak to nie je varovanie, ale zbytočné urážanie.