
Nový maďarský premiér Péter Medgyessy skladá prísahu. FOTO - TASR/AP
Heslo je parafrázou sloganu strany Fidesz expremiéra Viktora Orbána o „prevrate režimu“. K nemu podľa Fideszu došlo až v priebehu uplynulých štyroch rokov. Až vtedy z mocenského aparátu definitívne odstránili štruktúry zdedené zo socialistického režimu Jánosa Kádára.
Ľahké a ťažké úlohy
Medgyessy sľubuje prevrat, ktorý priblíži pozitívne hospodárske výsledky aj občanom. Maďari to vo svojich vreckách pocítia už počas prvých sto dní. Dôchodcom chce vyplatiť jednorazových 19 000 forintov, o ktoré ich údajne Orbánova vláda pripravila za posledný rok. V zdravotníctve a školstve chce zvýšiť platy o 50 percent a chce tiež zrušiť zdanenie minimálnej mzdy.
Počas prvých sto dní určite nebude ťažké robiť sociálnu politiku, ale meradlom úspechu vlády bude, či bude hospodárstvo rásť tak dobre, aby bolo aj neskôr z čoho míňať. Opozícia bude vláde veľmi tvrdo pripomínať, keď niektoré hospodárske parametre zakolíšu.
Konkrétna postupnosť krokov na prvých sto dní ďalej obsahuje ozdravenie verejného života, čo zrejme najviac uškodí imidžu odchádzajúceho Fideszu. Najmä ak sa k tomu pripočíta bilancia jeho hospodárenia.
Parlament bude opäť zasadať týždenne, rozpracujú sa kontrolné mechanizmy toku verejných financií, obnoví sa vzťah vlády s občianskymi organizáciami.
Socialisti odhadujú, že vláda Fideszu minula za posledný mesiac 650 miliárd forintov. Išli okrem iného na zvýšenie dôchodkov. Reforma dôchodkového systému je jedným z restov Orbánovej vlády. Dvanásť miliárd dostala napríklad od Orbána verejnoprávna Maďarská televízia. Nová vláda okamžite zrušila Centrum pre imidž krajiny. Práve cez tento vládny úrad prechádzali financie na rôzne kultúrne akcie národno-oslavného charakteru, na ktorých sa nabaľovali vláde blízke firmy ako napríklad Happy End. Peniaze z Orbánovho centra pre imidž krajiny sa majú využiť na stravovanie v školách. Obchody centra už začala vyšetrovať polícia.
Najťažšie splniteľná úloha bude zrejme obnoviť dialóg s opozíciou v parlamente. Fidesz oň nestojí a v jej konaní cítiť úmysel dotlačiť vládu k predčasným voľbám. Orbán vládol prakticky sám a opozíciu odsúdil na úlohu bezmocných rečníkov.
Kameň ostáva
Orbán neprijal žiadnu funkciu v parlamente a namiesto toho založil spolu so 16 pravicovými intelektuálmi hnutie Zväz za národ. Má stmeľovať občianske hnutie blízke Orbánovi. Ten porážku nikdy nepriznal, len odchádza do zákopov. Na Orbánovej internetovej stránke, z ktorej včera zmizol titul „ministerský predseda“, je báseň, ktorá sa končí slovami „voda pretečie, ale kameň ostáva“.
Podľa všetkých pravidiel demokracie by Orbán ešte raz nemohol byť premiérom, už len preto, akým spôsobom prehral voľby. Maďarské komentáre však upozorňujú, že Fidesz do budúcich volieb zrejme neprejde veľkou zmenou. Jediný záver, aký si z tohtoročných volieb zatiaľ urobil, je, že nebol dosť „masový“.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ