Na Slovensku sa rodí stále menej detí. Doplácajú na to lekári, ale aj predajcovia a výrobcovia detských výrobkov. V mnohých častiach Slovenska sa zatvárajú škôlky, v školách sa znižuje počet tried, nemá ich kto navštevovať.
„Samozrejme, že som to pocítila, tak ako každý,“ hovorí Jana Mociková, detská lekárka zo Stupavy. „Mávala som približne sto detí na rok, teraz je to o polovicu menej. Začalo sa to niekedy okolo roku 1992, keď sme sa rozdelili.“
Tak ako ubúda počet detí, znižuje sa aj počet štátnych základných škôl. „V priebehu jedného roku sa počet škôl znížil o 48, počet tried o 612 a počet žiakov o 24 380,“ povedal Leopold Moravčík z tlačového oddelenia ministerstva školstva. „Zatiaľ sa neznižuje množstvo učiteľov, ale, samozrejme, tým, že klesá počet tried, mali by sa znižovať aj stavy učiteľov,“ vyhlásil Moravčík.
V banskobystrickej Slovenke výraznejšie zaznamenali trend v znižovaní predajnosti detského ošatenia asi pred dvoma rokmi. Najmenej ide na odbyt dojčenský tovar. „Už z neho neponúkame ani toľko typov výrobkov, lebo sa nepredávajú. Hlavne predaj dupačiek a košieľok úplne stojí,“ povedala vedúca vnútorného obchodu Zuzana Ilovičová, podľa ktorej to má spolovice na svedomí silnejúca konkurencia na trhu a spolovice pokles pôrodnosti.
Ján Maršal zo spoločnosti Damini, ktorá vyrába a predáva detské ošatenie, si myslí, že je to zákonité. „Keď sa rodí menej detí, tak takýto tovar nakupuje menej ľudí.“ Maršal však tvrdí, že je ťažké odhadnúť, či to má na svedomí úbytok detí, alebo znížená kúpyschopnosť obyvateľstva.