
Americký minister zahraničných vecí Colin Powell (v strede) počas návštevy Juhoafrickej republiky so šesťročným chlapcom Princom Malikom (vľavo) a sedemročným dievčaťom Nhlahlou Zonkeovou, ktoré sú nakazené vírusom HIV. FOTO - REUTERS
ratíva záujem o Afriku iba predstiera.
Pôvodne mala návšteva odstrániť nedôveru na obidvoch stranách. Americký šéf diplomacie od juhoafrickej vlády požadoval tvrdší postoj k nedemokratickým režimom na sever od JAR a efektívnejší boj proti AIDS. „Kríza, ktorá dnes otriasa demokratickými inštitúciami Zimbabwe, by sa mohla rozšíriť aj do JAR,“ pohrozil Powell.
Juhoafrický prezident Thabo Mbeki, ktorý konfiškácii belošských fariem v Zimbabwe a domácej epidémii AIDS čelí mlčaním, sa s americkým hosťom dohodol na ráznejších krokoch v obidvoch oblastiach. Nemenovaný zdroj z Powellovho tímu však potvrdil dlhodobé americké obavy, že „Mbekimu v týchto otázkach chýba osobná zainteresovanosť“.
Sklamaní zostali aj juhoafrickí komentátori. Bushovo vyhlásenie o Afrike ako „okrajovom teritóriu pre americkú politiku“ počas minuloročnej prezidentskej kampane v JAR spôsobilo alergickú reakciu. Skutočnosť, že Powellova návšteva sa uskutočnila až po prvých sto dňoch Bushovej vlády, tento postoj podľa juhoafrickej tlače len dokazuje.
Afrika pre USA stratila strategický význam po skončení studenej vojny. Čierny kontinent sa dnes v Bielom dome vníma výlučne ako zdroj hospodárskych problémov a politickej nestability. Paradoxným zostáva fakt, že architektmi takejto politiky sú Bushovi Afroameričania: Colin Powell a poradkyňa pre otázky národnej bezpečnosti Condoleeza Riceová. Rozdiely medzi republikánskou a demokratickou politikou voči Afrike podľa nich existujú len v teórii. V praxi sa každá americká administratíva zasadzuje za redukciu priamej pomoci a rast investícií. V Afrike však pretrváva nostalgia za politikou prezidentov Cartera a Clintona, ktorí čierny kontinent posilnili najmä psychologicky. Powell sa vlastný negatívny imidž v Pretórii pokúsil neutralizovať prejavom o „osobnom pute, ktoré ho ako Afroameričana viaže k Afrike“. Aj napriek atmosfére vzájomnej nedôvery sa mu podarilo zaistiť juhoafrickú spoluprácu v celoafrickom boji proti AIDS. Podrobnosti dojednajú prezidenti George W. Bush a Thabo Mbeki osobne 26. júna vo Washingtone.
PRE SME - ROMAN LIPTÁK