Šéfovia diplomacií zároveň diskutovali o tom, aké je dôležité, aby zahraničnú politiku únie ako celku prestupovala myšlienka prevencie konfliktov, no zatiaľ sa iba hovorilo o mechanizmoch a financiách, ktoré by takéto aktivity EÚ vyžadovali.
Šéfovia diplomacií EÚ súhlasili s tým, že je potrebné, aby bola EÚ aktívna v oblasti humanitárnej pomoci a prevenciu konfliktov mala na zreteli aj pri utváraní obchodnej, azylovej a imigračnej politiky. Budovanie partnerských vzťahov s nečlenmi označili za najlepšiu formou prevencie konfliktov na európskom kontinente. „Rozšírenie neznamená len zväčšenie EÚ, ale aj posilnenie bezpečnosti,“ povedal nemecký minister Joschka Fischer. Podľa jeho francúzskeho kolegu Huberta Védrina rozširovanie EÚ nabáda budúcich členov a partnerov na iné správanie. „Ide o automatickú prevenciu spôsobenú príkladom európskej integrácie,“ povedal. Šéf britskej diplomacie Robin Cook vyjadril nádej, že za švédskeho predsedníctva bude schválený časový rozvrh, ktorý povedie k vstupu prvej skupiny kandidátov do únie v takom čase, aby sa mohli ako členovia zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu v júni 2004. Európski šéfovia diplomacií ďalej vyzdvihovali činnosť novovytvoreného stáleho Politického a bezpečnostného výboru EÚ (COPS), ktorého úlohou je sledovať hrozby vzniku konfliktov vo svete a navrhovať kroky na ich odvrátenie.
Včerajšia diskusia v Bruseli potvrdila rastúce ambície pätnástky hrať významnejšiu politickú úlohu vo svete. Holandský minister Adriaen van Aartsen v tejto súvislosti zdôraznil, že by bolo potrebné na tento cieľ vyčleniť financie, s čím sa zatiaľ nepočíta.
(čtk, r)