
Konžania stoja v zástupe pred prezidentským palácom v metropole KDR Kinshasa, kde je vystavené telo zavraždeného konžského prezidenta Laurenta-Désiré Kabilu. FOTO - REUTERS
GOMA - Najmenej dvesto ľudí sa stalo obeťou masakru, ktorý rozpútali dve znepriatelené etnické skupiny na severovýchode Konžskej demokratickej republiky. Konfrontácie medzi príslušníkmi kmeňov Lendu a Hema sa začali v piatok, niekoľko dní po tom, čo v Kinshase člen osobnej stráže zastrelil konžského prezidenta Laurenta-Désiré Kabilu. Svedkovia vypovedali o brutálnych masakrách v konžskom meste Bunia na hraniciach s Ugandou, kde údajne prechádzali ulicami ozbrojenci a na koloch mali narazené hlavy zabitých nepriateľov. Minulý rok prišli v konflikte medzi týmito dvoma kmeňmi o život tisícky ľudí.
V oblasti týchto kmeňových nepokojov sú prítomné ugandské vojská, ktoré podľa humanitárnych pracovníkov ešte viac podnecujú nepriateľstvo oboch kmeňov, keď podporujú Hemov. Konžská vláda podporovaná Angolou, Zimbabwe a Namíbiou už viac než dva roky bojuje proti povstalcom, na ktorých strane stojí okrem Ugandy aj Rwanda. Tieto dve krajiny kontrolujú sever a východ KDR. V piatok Lenduovia napadli letisko a rozhlasovú stanicu v Bunie. Približne 80 lenduských ozbrojencov a veľa ďalších civilistov Hemovia rozštvrtili mačetami v odplate, ktorá nasledovala. „Došlo k mnohým vraždám z pomsty. Mnoho domov bolo vypálených, vyvraždené boli celé rodiny,“ uviedol jeden z očitých svedkov. Desiatky civilistov boli údajne hodené do jám s exkrementmi a najmenej 25 ľudí zaživa upálili v domoch. Situácia sa utíšila, keď do mesta dorazila ugandská tanková brigáda. Z oblasti údajne v posledných dňoch utieklo už niekoľko tisíc ľudí do Ugandy.
Angola, Zimbabwe a Namíbia, krajiny, ktoré v konflikte v KDR podporovali vládne sily, sa v stredu stretnú, aby prediskutovali situáciu po smrti konžského prezidenta. Konflikt medzi postalcami a vládou v KDR je v dôsledku prítomnosti zahraničných armád na konžskom území a rôznym etnickým sporom potenciálnym zdrojom širšieho konfliktu v tejto časti afrického kontinentu. (čtk)