i Wolfgangovi Petritschovi. Lord Ashdown, člen britskej Liberálnej strany, sa stal štvrtým vysokým reprezentantom medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine.
Medzinárodné spoločenstvo Ashdownovi vložilo do rúk prekvapivo veľa moci: rozšírilo právomoci úradu vysokého predstaviteľa a umožnilo, aby zároveň vykonával funkciu osobitného vyslanca Európskej únie v Bosne.
Úlohou úradu je dozerať na plnenie civilných aspektov Daytonskej mierovej dohody. Okrem toho vysoký reprezentant koordinuje činnosť civilných organizácií a má konečné slovo pri interpretácii dohody vzhľadom na jej občianske aspekty. Môže vyhodiť každého člena bosnianskej vlády, ktorý by bránil pokračovaniu mierového procesu, alebo nariadiť prijatie nového zákona.
Úrad vysokého predstaviteľa v Bosne zriadili na základe Daytonskej mierovej dohody z roku 1995, ktorá ukončila občiansku vojnu v Bosne. Dohoda rozdelila Bosnu na dve autonómne časti - Federáciu chorvátsko-moslimskú a Srbskú republiku. Obe časti spája spoločná bosnianska vláda s obmedzenými právomocami. Práve v nej bude mať slovo Paddyho Ashdowna veľkú váhu.
Ashdown sa preslávil ako vášnivý zástanca vojenských zásahov západných veľmocí vo vojnách v bývalej Juhoslávii. Neskôr sa stal prvým európskym politikom, ktorý svedčil pred haagskym tribunálom pre vojnové zločiny proti Slobodanovi Miloševičovi. Pred tribunálom podal aj známe svedectvo o tom, ako bývalý chorvátsky prezident Franjo Tudjman delil mapu Bosny na papierovom obrúsku pri večeri.
Teraz bude musieť britský aristokrat preukázať, že okrem kritizovania vie aj odviesť kus práce.
Ashdown zdedí Bosnu pokojnejšiu ako jeho predchodca, ale závislú od cudzej pomoci, s takmer 50-percentnou nezamestnanosťou a stovkami mladých unikajúcich z krajiny. Od roku 1995 Bosnu opustilo 250 000 mladých ľudí.
„Bosna a Hercegovina je teraz oveľa viac ohrozená kriminalitou a korupciou než nacionalistickým konfliktom,“ povedal Ashdown pri preberaní úradu. Pozorovatelia už prorokujú prvý zádrh - Ashdown bude pre zastávanie sa vojenskej intervencie NATO čeliť tvrdému nepriateľstvu bosnianskych Srbov.
(zo, reuters, tasr)