BRATISLAVA – Na Slovensku žijú tisíce detí, ktorých otcovia neplatia alimenty. Taký rodič buď nepracuje, a preto ich nemá z čoho platiť, alebo sa plateniu vedome vyhýba, prípadne sa zdržiava v zahraničí, kam naňho naše právo nedosiahne.
Deti týchto otcov majú, samozrejme, potreby ako všetky ostatné deti a osamelé matky na to zväčša finančne nestačia. V takých prípadoch by mal pomôcť fond náhradného výživného, ktorý odhlasovali poslanci v parlamente minulý mesiac.
Zákon je však podľa odborníkov zlý a už teraz ho pokladajú za nevykonateľný. Ozývajú sa dokonca hlasy, že budúca vláda ho buď okamžite zruší, účinnosť zákona odloží, alebo sa nevyhnutne musí zmeniť.
Podľa zákona by mal štát vyplácať výživné hoci aj 15-tisíc korún, hovorí generálny riaditeľ sekcie rodinnej politiky ministerstva sociálnych vecí a rodiny Peter Guráň. Zákon totiž nestanovil limit. Okrem toho – do akého veku sa to má platiť? Alimentačný fond je podľa neho veľmi potrebný, existuje v rôznych štátoch, ale všade sa to berie len ako dočasná podpora rodiny. „My sme navrhovali do výšky životného minima pre dieťa, teda 1720 korún. Musí sa to limitovať.“
Inak by sa ľahko mohlo stať, že fond, ktorého napĺňanie zákonodarcovia nedoriešili, sa po roku-dvoch vyčerpá a náhradné výživné sa dostane už nie ku všetkým, čo oň požiadajú, ale len vyselektovaným deťom.
Nedomyslené je predovšetkým napĺňanie alimentačného fondu a neexistencia maximálneho limitu výživného. Problémom je aj to, že fond bude fungovať v Bratislave, a nie ako sa pôvodne snažili navrhovať niektorí poslanci – na okresných úradoch. Tým sa stratí prehľad o skutočnej situácii nezaopatreného dieťaťa a riziko zneužitia bude väčšie.
Viac v rubrike ALIMENTY