mená, dobre ovládať slovenský jazyk a ich deti musia navštevovať školy s vyučovacím jazykom maďarským. Na kongrese SMK to potvrdil jej predseda Béla Bugár.
SMK napriek tomu, že na popredné miesta kandidátky zoberie len Maďarov, rokovala o predvolebnej spolupráci s Občianskou konzervatívnou stranou Petra Tatára. Rozhovory ukončila až minulú stredu vyhlásením, že na svoju kandidátku nevezme členov iných politických strán ani ak sa svojej straníckej príslušnosti vzdajú. Predseda SMK Béla Bugár to vtedy zdôvodnil: „Ak spoluprácu s ľuďmi, ktorí nie sú členmi SMK, tak len z regiónov.“
Predseda OKS Peter Tatár včera priznal, že o podmienkach, ktoré musí spĺňať kandidát na volebnej listine SMK, nevedel. „Ani oficiálne, ani neoficiálne sme od vedenia SMK nedostali žiadne informácie o podmienkach účasti na kandidátke. O tom sme ani nikdy nerokovali,“ potvrdil.
Prvých tridsať miest na kandidátke SMK obsadí 15 osôb nominovaných vedením strany a 15 ľudí z okresov. Ich poradie určí až júnová Republiková rada SMK. (sita, joč)
Volebný program SMK stojí na štyroch pilieroch - občan, rodina, región a štát. V prvej časti si SMK kladie za cieľ vytvoriť spoločnosť vzdelaných občanov aj prostredníctvom založenia maďarskej univerzity. „Maďari potrebujú vzdelaných ľudí. Preto je našou spoločnou veľkou výzvou založenie maďarskej univerzity,“ hovorí predseda SMK Béla Bugár. „Aby sme neboli len folklórnou skupinou,“ doplnil poslanec SMK László Nagy.
Strana sa naďalej bude usilovať, aby bol vymenovaný maďarský biskup. V programe má i zavedenie povinného štúdia cudzích jazykov a informatiky či zrušenie povinnej základnej vojenskej služby.
V časti venovanej regiónom chce SMK prechod k prirodzeným územným celkom. Jej cieľom je aj vybudovanie cestného ťahu naprieč južným Slovenskom. Požiadavku prevodu pôdy neznámych vlastníkov do vlastníctva obcí po roku 2006 Bugár okomentoval: „Pôda je úrodná iba vtedy, ak má hospodára, ktorý ju obrába s vedomím, že je jeho.“
SMK sa tiež zaväzuje podnietiť rozšírenie zákona o používaní jazykov menšín, ako aj prijatie zákona o menšinách, ktorým by sa rozšírila sústava menšinových samosprávnych inštitúcií.
Aj keď sa vyhla zmienke o tzv. Benešových dekrétoch, píše o zrušení „dôsledkov diskriminačných právnych noriem prijatých na princípe kolektívnej viny“. V závere programu vyjadruje svoju podporu vstupu Slovenska do Európskej únie a NATO. (joč)