BRATISLAVA – Aj lekári majú svojich lobistov. Začiatkom roka presadili vo vysokoškolskom zákone paragraf o zdravotníckych vysokých školách. Poslanci Alojz Rakús a Tibor Šagát dali v parlamente návrh v poslednej chvíli, aby sa v záplave 400 pozmeňovacích návrhov stratil. Podarilo sa, poslanci ho odmávali.
Peter Mederly z ministerstva školstva, „otec“ filozofie vysokoškolského zákona, s ustanovením takýchto vysokých škôl ostro nesúhlasí. „Je to jednoznačne znehodnotenie vysokoškolského zákona. Takéto niečo v Európe nie je.“ Predkladatelia návrhu podľa neho sami priznali, že pozmeňovací návrh predložili v januári zámerne v stredu večer pred koncom zasadania. Vo štvrtok už celý zákon aj s vloženým paragrafom poslanci schválili.
Protest Akademického senátu košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika prišiel neskoro. Jeho predseda Andrej Jenča podľa TASR nevylúčil, že poslancom Šagátovi, Rakúsovi a Jurajovi Švecovi išlo len o to, „aby si po voľbách zabezpečili funkčné miesta na novej vysokej škole“. Juraj Švec svojich poslaneckých kolegov bráni a nevidí u nich „žiadnu osobnú motiváciu“.
Na tejto schôdzi parlamentu už poslanci pripravili návrh na vznik konkrétnej školy – Slovenskej zdravotníckej akadémie. Ak prejde, bude úspech lobistickej skupiny zavŕšený.
Názory na to, či takúto vysokú školu potrebujeme, sa rozchádzajú. Má patriť pod ministerstvo zdravotníctva, minister Roman Kováč jej vznik schvaľuje.
Minister školstva Peter Ponický je naopak proti, podobne ako dekan Lekárskej fakulty UK Pavel Traubner.
Premyslená taktika skupiny poslancov je síce legitímna, ale otázka, či sleduje správny cieľ, zostáva. „Zrejme zalobovala skupina lekárov, ktorí majú svoje argumenty. Ale keď počúvate iných odborníkov, tí majú zasa iné argumenty. Minimálne to vyvoláva otázniky, či je toto celé dobré,“ hovorí poslankyňa Mária Sabolová. V podobnom duchu sa vyjadril aj poslanec Peter Kresák. (ru, mar)