
FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Bývalá šéfka slovenskej štátnej pokladnice je námestníčkou generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana. Na víkend prišla za rodinou na Slovensko. Hovorili sme s ňou o jej novom pôsobisku.
Čo odpovedáte známym, keď sa vás opýtajú, ako sa tam máte?
„Ujde to. Primerane.“
Môžete opísať jeden pracovný deň vo funkcii riaditeľky Európskej hospodárskej komisie?
„Asi o pol šiestej ráno vstanem. Kým sa dostanem do roboty, je pol deviatej. Končím o pol deviatej večer. Povedala som si, že musím pre seba niečo urobiť, tak chodím peši. Medzitým mám pred sebou veľa rokovaní. Snažím sa zariadiť si čas aj tak, aby ma nikto nevyrušoval, keď sa pripravujem na zodpovednejšie rozhodnutia. Musím aj veľa cestovať. Posledná trasa bola New York-Paríž-Bukurešť-Bratislava-Praha.“
Cestujete často do New Yorku?
„Keďže je to centrála OSN, treba tam cestovať často. Neznamená to však, že som tam bola veľakrát.“
Povedzte nejaký príklad pracovného problému, ktorý ste naposledy museli vyriešiť?
„Pripravuje sa svetový summit o informačnej spoločnosti. Mojou ambíciou je, aby Európska hospodárska komisia pripravila regionálnu stratégiu informačnej spoločnosti. Výsledkom bude odporúčanie, čo by mali štáty robiť, aby dohnali zaostávanie v zavádzaní informačných technológií. Ešte stále si vážne neuvedomujeme, že v súťaži so svetom bude dôležité, ako zvládneme práve túto oblasť. Druhou takou iniciatívou je reforma EHK. Začala som ju hneď. Som rada, že to nie je len na úrovni komisie, lebo Kofi Annan inicioval reformu celej OSN. Vytvára mi to dobré podmienky, aby sa urobila aj hlbšia reforma komisie. Aj tam je to tak ako u nás. Niekto to podporuje, a niekto nie. Neprekvapuje ma, že to vyvolalo odpor na úrovni členských štátov a sekretariátu komisie.“
Žijete v Ženeve s celou rodinou?
„Nie. Syn je študent a manžel sa stará o jeho prežitie.“
Bývate v hoteli, máte prenajatý byt, dom?
„Mám prenajatý byt.“
Boli ste viac vyťažená ako ministerka financií?
„Samozrejme viac, keď som bola ministerkou.“
Koľko zarobíte mesačne?
„Na to tentoraz neodpoviem. Nemusím, keď už nie som verejný činiteľ. V OSN sa o tom nezvykne hovoriť. V OECD by som na podobnej pozícii zarobila viac.“
Člen vlády zarobí niečo vyše 50-tisíc korún. O koľko máte viac?
„Niekoľkonásobne viac.“
Miniete veľa z výplaty? Je náročné žiť v Ženeve?
„Ženeva je veľmi drahé mesto. Je tam veľa medzinárodných inštitúcií a keďže sú tam relatívne vysoké platy, prispôsobujú sa tomu aj ceny. Na to si najviac ťažkajú Francúzi, lebo ceny sú podobné aj v blízkom francúzskom pohraničí. Len môj malý dvojizbový byt ma mesačne stojí 90-tisíc korún.“
Sledujete slovenskú politiku spoza hraníc?
„Nie tak podrobne. Je možnosť prístupu na internet, ale na to nemám každý deň čas.“
Ako ste spokojná so svojím nástupcom na ministerstve financií?
„Nemala by som to posudzovať. Je prirodzené, že každý, kto nastupuje na krátke obdobie do funkcie, má veľmi skomplikovanú situáciu. Bolo potrebné pokračovať v rozbehnutých veciach, a to nie je jednoduché. Nemožno mu to závidieť.“
Už sa stalo, že vám minister František Hajnovič telefonoval a chcel nejakú radu?
„Skôr ja som sa snažila o niektorých veciach s ním komunikovať. Mali sme niekoľko rozhovorov. Posledný bol nedávno v Bukurešti.“
Nevyčítal vám, že rozpočet nebol dobre zostavený a nedodrží sa schodok verejných financií?
„Porozmýšľam… Niečo mi vyčítal. Nebola to priama výčitka. Vyjadril sa, že zadlženie Slovenska vzrástlo, lebo sa realizovala reštrukturalizácia bankového sektora, a to ukazuje, že sme to nemuseli urobiť naraz a s takými nákladmi. S tým ja ale nesúhlasím.“
Vláda už priznala, že schodok bude väčší. Čo s tým?
„Nemala som čas sa podrobne zoznámiť s aktuálnym vývojom. Zachytila som kritiku, že sme metodicky zle zaradili niektoré príjmy. Prekvapuje ma, že to niekoho prekvapuje. Čo metodicky zaradiť na príjmovú a výdavkovú stránku, je vždy predmetom diskusie pri príprave rozpočtu. Nikto nemá jednoznačnú príručku, čo sú a čo nie sú príjmové položky. Podstatné je niečo iné. V minulom roku som upozorňovala na riziká, ktoré sú v rozpočte 2002 a zdôrazňovala som, že oveľa zložitejší bude rok 2003. V tomto roku sú otvorené niektoré príjmy. Mám obavy, či a ako sa podarí predať licencie, ako sa podarí získavať príjmy do Slovenskej konsolidačnej, aký bude odvod zo zisku Národnej banky Slovenska. Pokiaľ ide o výdavky - nič nové nepoviem, pokiaľ sa nepôjde tvrdo do reforiem v sociálnej sfére, zdravotníctve a školstve - budú stále rásť. Viac ma znepokojujú voluntaristické návrhy znižovať dane.“
Čo si myslíte o návrhu KDH zaviesť pre všetkých rovnú daň 14 percent?
„Inšpirovali sa Ruskou federáciou. Pomery v Rusku boli, sú a ešte budú zásadne odlišné od našich. Vychádzajú z toho, že majú málo funkčnú daňovú správu. Chvalabohu, my sme niekde inde. Politika, ktorú robia, ma prekvapuje. Je to typická asociálna politika. Zrejme všetci tí, ktorí im tlieskajú, nechápu, že dane majú rôzne funkcie. Aj takú, že plnia funkciu solidárnosti.“
Bude nová vláda opäť stáť pred prijatím tvrdého ekonomického balíčka?
„Pravdepodobne áno.“
Nebude pre ľudí frustrujúce opäť to počúvať?
„Nemyslím, že ktorýkoľvek politik bude v kampani hovoriť, že keď sa dostane k moci, tak musí zaviesť balíček opatrení. Treba to však rozlíšiť. Nezvažovali sme niektoré rozhodnutia. Ani nie tak vláda ako parlament, ten veľmi priťažil výdavkovej časti rozpočtu. Vláda nesie zodpovednosť za to, že sa mnohé z reforiem na výdavkovej strane nepodarili. Môžete meniť dane, škrtať výdavky, dôležitejšie je však meniť základy hospodárstva. Tu sme dosiahli jeden veľký krok dopredu - v bankovej sfére. To sa ešte neodrazilo v podnikovej sfére. K tomu potrebujeme zahraničné investície, malé a stredné podnikanie. Toto sú hlboké štrukturálne zmeny, kde sme mohli urobiť väčší pokrok. Všetko sa však nedá urobiť za štyri roky.“
Za českú korunu musíme pomaly platiť korunu a päťdesiat slovenských halierov. Vicepremiér Ivan Mikloš hovorí, že to má priaznivý vplyv na konkurencieschopnosť našich výrobkov v zahraničí. Obyčajný človek si však povie, že pobyt v Česku ho bude viac stáť. Predpokladali ste takýto vývoj kurzu slovenskej koruny?
„Pravdu má jeden aj druhý. Jeden z krátkodobých nástrojov na riešenie napätosti na bežnom účte je aj pohyb kurzu koruny. Pokiaľ je deficit veľký, tak zhoršovanie kurzu aspoň trošku pomáha zvyšovať vývoz a znižovať dovoz.“
Medzi pravicou a ľavicou vo vláde došlo naposledy k sporu, lebo sa neschválil Európsky sociálny zákonník. Je to dôvod na odchod SDĽ z koalície?
„Mohli by to využiť ako zámienku dostať sa do opozície pred voľbami v nádeji, že keď už nič iné nepomôže, tak aspoň toto. Vylúčiť sa to nedá.“
Zatiaľ sa nedarí ani Sociálnodemokratickej alternatíve (SDA), ktorú ste zakladali. Ešte stále sa nedostala na hranicu vstupu do parlamentu. Čím to je?
„Škoda, že SDA nemá takú publicitu ako strana ANO. Do volieb je ešte pár mesiacov. Treba voličom povedať, kto je SDA a čo presadzuje. Má jednu veľkú devízu - nikto nemôže o tejto strane a jej predstaviteľoch povedať, že by boli akýmkoľvek spôsobom skorumpovateľní.“
Objavíte sa vo volebnej kampani SDA?
„Veľmi rada, ale bol by to konflikt s mojou terajšou pozíciou.“
To tak pociťujete alebo vám aj odporúčali neangažovať sa?
„Rozprávala som sa o tom. Teraz je mojou náplňou presadzovať záujmy 55 členských štátov EHK.“
Pred niekoľkými dňami Slovensko žilo hokejom. Sledovali ste finálový zápas?
„Bola som akurát v New Yorku. Na CNN bola taká malá správička, ktorá z obrazovky zabrala asi tretinu - Slovensko porazilo Rusko 4:3 a stalo sa svetovým šampiónom. Na letisku sa pýtam šoféra, či o tom niečo vie. Odpovedal, že jeho zaujíma bejzbal. Viac som sa dozvedela až v Európe.“