Je ním aj pre Európu? To by nesmel tak rýchlo upadnúť do zabudnutia, to by nesmel strach z teroristov tak rýchlo ustúpiť iným strachom.
Dôvod je zrejmý. Väčšinu tragédií v Európe, nerátajúc Balkán, spôsobili v posledných rokoch najmä autá a vlaky, búrky a povodne, lavíny a požiare, obyčajní vrahovia a sem tam aj opití policajti. Ale žiadny samovrah, ktorý by použil lietadlo či len seba samého ako nástroj masovej vraždy.
Slovensko – to sa dokonca nestihlo po septembri ani poriadne zľaknúť a už o niekoľko týždňov po komickej panike z antraxu spoločnosť opäť ovládol osvedčený strach z bezpečného nepriateľa – Rómov a Maďarov.
Prezident Bush má ťažkú úlohu, keď chce presvedčiť Európu, aby sa naďalej bála terorizmu a bojovala proti nemu. Sťažujú mu ju okrem jeho vlastnej arogancie aj inteligentní teroristi. V Európe sami nevybuchujú, len využívajú jej územie, možno aj naše, na odpočinok a prípravu útokov proti Američanom.
Nie je ich tu vidieť, necítiť po nich pach krvi. Aj preto boj proti terorizmu v očiach bežného Európana čoraz viac pripomína mŕtvu ideológiu, ktorá vychádza z prekonanej minulosti.
Inak by sa nemohlo stať, že desaťtisíce ľudí prídu demonštrovať proti Bushovi, ako keby on bol ten, z koho má mať ľudstvo strach.
Iba hrozný cynik by si mohol želať, aby teroristi zaútočili na Európu, nech tá konečne pochopí Američanov a Židov. Ale iba hrozný hlupák by si mohol želať, aby nám dala Amerika so svojím bojom proti terorizmu konečne pokoj.
Autor: Martin M. Šimečka