Bratislava 24. mája (TASR) - Ženy na Slovensku zarábajú v priemere o 20 až 25 percent menej, než ich mužskí kolegovia na rovnakom poste. Na konferencii Cez ekonomiku k rovnosti, ktorú organizoval Ženský parlament, to povedala vicepremiérka Mária Kadlečíková.
Po vstupe do Európskej únie (EÚ) však bude musieť SR akceptovať princípy jej politiky zamestnanosti. Kadlečíková pripustila, že zamestnávatelia, ktorí budú naďalej vyplácať menšie mzdy ženám, budú po vstupe Slovenska do únie postihovaní. Pozornosť sa však bude venovať aj zabezpečeniu prístupnosti aktívnej politiky trhu práce pre ženy k podielu ich nezamestnanosti a uľahčenia prístupu žien k celoživotnému vzdelávaniu. Naďalej by sa mali realizovať podporné projekty pre ženy - podnikateľky, ktoré začínajú s podnikaním. Predsedníčka Ženského parlamentu Mária Repáňová v tejto súvislosti informovala, že už v tomto roku začne činnosť družstvo v Rimavskej Sobote, kde budú môcť pracovať kvalifikované sily aj z radov rómskych žien.
Na Slovensku dochádza k prípadom, že ženy sú na vedúcich postoch v oveľa menšej miere zastúpené ako muži. Susedné Rakúsko prijalo zákon, ktorý garantuje prednostný nábor kandidátok s rovnakou kvalifikáciou, kým sa dosiahne 40 percent v danej funkcii alebo platovom stupni. Túto problematiku upravuje aj legislatíva vo Švédsku. V tejto severskej krajine sa vyžaduje od zamestnávateľov, aby aktívne podporovali zásady rovnosti na pracovisku, spolu so zladením rodinného života a práce. Jeho najdôležitejším aspektom je podpora rovnakých možností pre mužov a ženy v profesionálnom živote.
Kadlečíková súčasne vyzvala politické strany, aby na svojich volebných kandidátkach dali väčší priestor ženám. Domnieva sa, že riešením v budúcnosti, by mohlo byť zavedenie kvót na zastúpenie žien v politike, vrátane väčšej angažovanosti ženských organizácii na tomto probléme.
Na konferencii, ktorú organizoval Ženský parlament, sa ako jediný zahraničný hosť z partnerských ženských organizácií, zúčastnila zástupkyňa predsedníčky Bieloruského zväzu žien Regina Davidovič. Dôvodom jej účasti sú problémy s uplatnením rovnosti v Bielorusku.
Ženský parlament, ktorý organizoval konferenciu, je dobrovoľnou apolitickou organizáciou. Aktívne a verejne monitoruje a navrhuje odporúčania, ako riešiť problémy žien, detí a rodín v SR.