
Francúzski policajti bránia kurdskej časti utečeneckého tábora Sangatte pokračovať v bitke s afganskými utečencami. Francúzske úrady chcú Sangatte zavrieť. FOTO – REUTERS
Francúzov podľa prieskumov najviac pred júnovými voľbami zaujíma bezpečnosť. Nový minister vnútra Nicolas Sarkozy včera navštívil utečenecký tábor Sangatte pri ústí tunelu pod La Manchom. Čakáreň pre emigrantov, ktorí sa chcú ilegálne a veľmi riskantne dostať z Francúzska cez tunel popod Lamanšský prieliv do Veľkej Británie, problém pre francúzskych občanov aj britskú vládu.
Sarkozy včera otvorene povedal: tábor sa zavrie, je to len otázka času, utečenci budú premiestnení na iné miesto.
Británia Sangatte považuje za problém už dávno. Londýn požiadal Paríž, aby ho zatvoril 15. mája. Preto teraz s nádejami sleduje návštevu francúzskeho ministra. V novej – aj keď len dočasnej – francúzskej vláde vidí prístupnejšieho partnera, ako riešiť problém preplneného tábora Červeného kríža. Niektoré britské denníky dokonca píšu, že Londýn súhlasil, že časť utečencov zo Sangatte prijme na svojom území.
Niekdajší hangár Eurotunela, ktorý v roku 1999 prebudovali na dočasný útulok pre kosovských utečencov, dnes hostí asi 1600 ľudí – hlavne Kurdov a Afgancov. Väčšina z nich prešla krížom-krážom Európou a teraz, sklamaná prijatím, upiera svoje nádeje na Londýn.
Británia a Francúzsko doteraz riešili tento problém hlavne posilnením bezpečnosti. V poslednom období sú utečenci čoraz viac organizovaní a na vlaky útočia masovo. „Už niekoľko týždňov sú irackí Kurdi organizovanejší a agresívnejší. Uniforma im nenaháňa strach,“ hovorí Bruno Chrétien z francúzkej vlakovej spoločnosti SNCF. Francúzska polícia sa obhajuje, že každú noc zastaví 300 utečencov. Nemôže však garantovať, že všetkých.
Británia obviňuje Francúzsko, že sa elegantne zbavuje svojich ilegálnych imigrantov a že za desaťtisíce utečencov z Francúzska vďačí práve existencii tohto tábora. Aj Paríž priznáva, že do Sangatte utečenci nejdú žiadať o azyl. Urobí to len desať percent. BBC odhaduje, že táborom prešlo 50 000 ľudí, ktorí skončili v Británii.
Proti francúzskej vláde sa búri aj spoločnosť Eurotunnel – utečenci ju stoja peniaze. Dvakrát sa pokúsil dosiahnuť jeho zatvorenie súdnou cestou – neúspešne. Britské železnice EWS chcú Francúzsko požiadať o kompenzácie: žiadajú desať miliónov libier.
Po francúzskych parlamentných voľbách je naplánované stretnutie oboch ministrov vnútra. Keď ich vyhrá vládna pravica, je možné že len oznámia hotové riešenie: tábor sa zatvára.
V citlivom čase nárastu popularity extrémnej pravice vo Francúzsku je dedinka Sangatte jednou z najväčších bášt Jeana-Marieho Le Pena. Len on v kampani sľuboval zatvorenie tábora. Le Pen však v kampani tvrdil, že nie je väčší rasista ako britský premiér Tony Blair, ktorému chcel imigrantov „vypraviť špeciálnym vlakom“.
Aktivisti za ľudské práva však upozorňujú, že k ústiu Eurotunnela prichádzali utečenci po stovkách už aj v čase založenia tábora. Problém preto zrejme prežije aj jeho zrušenie. Aktivisti žiadajú naopak otvorenia ďalšieho, o čom Francúzsko chvíľu aj uvažovalo. „Tieto tisícky ilegálnych imigrantov sú len špičkou ľadovca. Odchádzajú z Francúzska, pretože nemajú inú alternatívu,“ hovorí poslankyňa francúzskych Zelených Hélene Flautrová.
Problémy, ktoré sa naakumulovali v Sangatte, sú problémom celej Európy, ktorá láka utečencov možnosťami lepšieho života a na druhej strane sa pred nimi uzatvára. Spoločnú európsku legislatívu o azylovej politike, ktorú prerokuje pätnástka v júni v španielskej Seville, však zrejme Sangatte ovplyvní v negatívnom zmysle: Európa sa ešte viac opevní.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ