Rozdelili tak 166,59 miliardy korún, ktoré pochádzajú z predaja SPP a rozvodných závodov. Najväčšia časť z nich - 66,3 miliardy korún sa použije na reformu sociálneho poistenia a ďalších 50 miliárd na splatenie časti štátneho dlhu.
Ďalších 9,1 miliardy korún vláda použije na vyplatenie štátnych dlhopisov, ktoré vlastní VÚB, a 5,1 miliardy na úhradu štátnych záruk. Mestá a obce dostanú 4,07 miliardy za vybudovanie plynárenských zariadení.
„Fond oceňuje, že sa dospelo k dohode, nebude sa tak zvyšovať schodok verejných financií,“ reagovala na hlasovanie parlamentu hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová. Fond tak bude môcť ukončiť tohtoročné hospodárenie s vyrovnaným rozpočtom bez dlhov.
Jedinou zmenou oproti vládnemu návrhu je stanovenie rezervy dve miliardy korún na vytvorenie fondu náhradného výživného. Tieto peniaze však fond vyčlení len v prípade dostatku peňazí.
Parlament mal pôvodne rozhodnúť o rozdelení privatizačných príjmov už minulý týždeň. Hlasovanie odložil potom, čo dvaja poslanci vládnej koalície navrhovali zvýšiť výdavky fondu, čo odmietol jeho šéf Jozef Kojda a pohrozil stiahnutím materiálu z rokovania snemovne. Včera poslanci pozmeňujúce návrhu zamietli.
Hlavnú časť privatizačných príjmov získa Slovensko za predaj 49-percentného balíka akcií Slovenského plynárenského priemyslu. Za menšinový podiel dostane 2,7 miliardy dolárov (necelých 130 miliárd korún). Fond plánuje, že z predaja troch rozvodných podnikov zinkasuje 25,62 miliardy korún. Vláda včera schválila vstup strategických investorov do týchto podnikov.
Ministerstvo financií už avizovalo, že z príjmov z privatizácie uhradí predovšetkým vlaňajší schodok štátneho rozpočtu, ktorý bez zahrnutia nákladov na ozdravenie bánk predstavoval 36,32 miliardy korún.
(čtk, jj)