BRATISLAVA – Problémy občanov s dlhými čakacími lehotami na zápis do katastra nehnuteľností by sa mali skončiť do konca roka. Po rokovaní vlády to včera povedal jej podpredseda Ivan Mikloš. Vláda na tento účel vyčlenila 19 miliónov korún.
Čakanie na rozhodnutie o vlastníckych právach k nehnuteľnosti sa pre väčšinu občanov stalo doslova nočnou morou. Aj keď správa katastra je povinná o návrhu na vklad vlastníckeho a iného práva do katastra rozhodnúť do 30 dní, občan si naň neraz musí počkať niekoľko mesiacov, v horšom prípade rokov.
Najhoršia situácia je v Bratislave. Podľa údajov Úradu geodézie, kartografie a katastra sa v okrese Bratislava II čakalo na vydanie rozhodnutia aj 36 mesiacov. Ani ostatné bratislavské okresy s výnimkou piateho však na tom nie sú oveľa lepšie.
„To viete, máme málo ľudí,“ obhajuje prácu úradov riaditeľ právneho odboru katastrálneho úradu v Bratislave František Slovík. Návrh opatrení na zlepšenie činnosti katastrálnych úradov, ktorý včera prerokovala vláda, mu dáva za pravdu. Hlavnú príčinu nevyhovujúcej situácie na katastroch treba podľa neho hľadať v rastúcom počte úloh v poslednom období pri neprimeranom personálnom a materiálno-technickom zabezpečení. „Kým počet úloh za posledných päť rokov stúpol o 149 percent, počet pracovníkov v tom istom období narástol len o 7 percent,“ píše sa v ňom.
Peniaze použijú najmä na prijatie nových zamestnancov. Podľa Vladimíra Panáka zo správy katastra Trenčín by potrebovali približne 50 nových zamestnancov. „Riešime to nadčasmi, no ani tak nestíhame. Ideálne by bolo, keby nám vypomohli zamestnanci menej vyťažených katastrálnych úradov z okolitých okresov,“ tvrdí.
Ďalší návrh spočíva v umiestnení katastra nehnuteľností na internet. Úrady by sa tak odbremenili od poskytovania informácií. Na projekt by šli peniaze z programu PHARE. Aj keď Mikloš tvrdí, že by sa tak malo stať už do konca roka, riaditeľ odboru geodézie, kartografie a geoinformatiky z úradu geodézie Andrej Vojtičko si to nemyslí. „Ak to bude, tak najskôr v polovici budúceho roku.“ Takýto dokument podľa neho nebude mať právny charakter, ale časom sa to môže zmeniť. „Záleží na tom, ako sa uplatní zákon o elektronickom podpise.“ Slovík si o tom myslí svoje: „Mám zmiešané pocity.“
Prípadný problém s ochranou osobných údajov úrad už konzultoval s vládnym splnomocnencom. Vojtičko: „Z rokovaní vyplýva, že katastrálny zákon by mal mať prednosť. Na internete by teda mali byť aj osobné údaje.“
Opatreniami sa podľa Mikloša zúži priestor na korupciu, pomocou ktorej sa občania snažili urýchliť konanie na katastroch.
Viac v téme - KATASTRE