keď založili Krúžok žilinských športovcov. Neskôr sa premenoval na Športový klub Žilina, ktorý je v hlavičke aj teraz.
Úspechy sa rodili postupne. Medzi najslávnejšiu éru patrí koniec 30. rokov. V roku 1928 Žilinčania najskôr zdolali v semifinále I. ČsŠK Bratislavu a potom ďalší bratislavský celok Ligeti a stali sa majstrami Slovenska. Úspech si zopakovali o rok, keď sa rozhodovalo až v treťom zápase a Žilinčania v ňom deklasovali Ligeti 5:0. Ďalší rok však boli proti I. ČsŠK menej úspešní, po remíze 1:1 prehrali 0:2.
Významný úspech zaznamenal žilinský futbal aj v povojnovom období, v sezóne 1946/1947 skončil medzi 14 účastníkmi I. ligy na 4. mieste za Slaviou Praha, Spartou Praha a Kladnom. V ročníku 1972/1973 skončili žlto-zelení v celoštátnej súťaži na 5. mieste, predstihla ich Trnava, Slovan, Dukla Praha a VSS Košice. Na ďalšie dobré umiestenie museli čakať až do sezóny 1992/1993, keď skončili za 1. FC Košice a Duklou B. Bystrica.
Žilinskí futbalisti sa v 94-ročnej histórii presadili aj v medzinárodnom meradle. So zahraničnými súpermi odohrali vyše 500 zápasov. Medzi najdôležitejšie patrili stretnutia v PVP v roku 1961, keď zdolali grécky Olympiakos Pireus a podľahli až talianskej AC Fiorentina. V poslednom období sa žlto-zelení predstavili v Intertoto Cupe.
Slávu robili také mená ako Závodský, Emil Pažický, Kopčan, Kľučiar, Zvara, Krásnohorský, Timkanič, Plach, Štefan Tománek, Staškovan, Rusnák, Slezák, Griga, Leitner, Vladimír Labant, Reiter a ďalší. Teraz pribudol majstrovský káder.
RZESZOTO, Branislav LABANT, KLAGO, M. NEMEC, R. VARADIN, SNINSKÝ, MINTÁL, Marek BAŽÍK, LAURINC, TRHANČÍK, DRAHNO, Tomáš ĎURICA, GOTTWALD, BARČÍK, ČVIRIK, Martin ĎURICA, DANČÍK, ČECH, FILO, ŠPENDLA, S. ZÁTEK, BUKNA, FRIGA, Miroslav KOZÁK, KOSÍK. Trénerom je Leoš KALVODA, asistentom Ivan ŠIMČEK.
LADISLAV HULIN