Názor riaditeľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eduarda Kováča, že bude efektívnejšie, ak bude fungovať jedno poriadne pracovisko, ako tri živoriť, pokladá hlavný odborník na kardiochirurgiu Viliam Fischer za nesprávny a nepochopiteľný. „V Bystrici aj v Košiciach máme erudovaných kardiochirurgov, vybudované pracoviská, nebol by problém viac operovať. Hlavným problémom sú peniaze,“ hovorí. „Na Slovensku máme tisíce ľudí, ktorí by potrebovali operáciu srdca. Tisícdvesto pacientov čaká len na vyšetrenie, sú ročné čakacie lehoty. Operované sú však naozaj len akútne prípady. Pacienti zomierajú, lebo nie sú peniaze.“
Aj podľa riaditeľa košickej nemocnice Róberta Rolanda by zrušenie kardiocentra v Košiciach bolo krokom späť: „Je to v rozpore s vývojom srdcovocievnych ochorení na Slovensku i s dlhodobými cieľmi kardiovaskulárneho programu. Zaujímalo by ma, či je pán riaditeľ ochotný prevziať na seba zodpovednosť za smrť akútnych pacientov, ktorých by sme do Bratislavy nestihli prepraviť,“ hovorí Roland.
Primár košického kardiocentra Hulman, ktorý poslal pacienta z Košíc do Bratislavy, prišiel do Košíc v januári práve z Bratislavy: „Prišiel som sem, aby sme aj v Košiciach mohli robiť kompletnú kardiochirurgiu. Preto ma prekvapujú vyhlásenia, že na Slovensku stačí jedno špičkové pracovisko, do ktorého budeme zvážať pacientov z celej republiky.“
Podľa slabšieho európskeho priemeru mali slovenskí lekári urobiť 3500 až 4000 operácií srdca ročne. Vlani ich nebolo ani 2000. V Čechách ich v trinástich kardiocentrách urobili 10 000. Kým dnes výsledky našich kardiochirurgov spĺňajú najnáročnejšie medicínske kritériá, o krátky čas to tak nemusí byť - chirurgovia, ktorí málo operujú, strácajú prax. „Je tragédiou, ak hovoríme, že si nemôžeme dovoliť viac kardiocentier,“ hovorí Fischer.
Bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová sľúbila uvoľniť peniaze, ktoré štát získal z vyššej dane na tabak a cigarety, na kardiologický a onkologický program. Minister Hajnovič však peniaze neuvoľňuje. (mar, sen)