Z materiálov, ktoré pred dvoma mesiacmi zostavili špecialisti Interpolu a Europolu, vyplýva, že viac ako tridsať významných predstaviteľov al-Káidy a Talibanu putuje s pomocou prevádzačov cez Bulharsko, Slovensko, Českú republiku a Rakúsko do Veľkej Británie. Tam sa majú preskupiť a začať organizovať atentáty.
Zoznam tridsaťjeden Afgancov majú k dispozícii aj nemecké bezpečnostné orgány, napísal nemecký denník.
V správe sa napríklad píše, že afganský konzul v Bulharsku informoval slovenské veľvyslanectvo v Sofii o tom, že slovensko-maďarské hranice prekročila skupina šestnástich afganských emigrantov, pravdepodobne členov al-Káidy a Talibanu.
Za tranzit z Bulharska na Slovensko zaplatil každý z imigrantov po 1700 amerických dolárov. Podozrenie vyvolala práve táto nezvyčajne vysoká suma. Podľa informácií afganskej strany je v skupine aj niekdajší zástupca riaditeľa väzenia v Kábule Ahmed Zija, ktorý perfektne ovláda ruštinu a angličtinu.
Materiál Europolu a Interpolu zároveň konštatuje, že príslušné bulharské miesta tolerujú príchod rôznych teroristických skupín na svoje územie, nespolupracujú s afganským veľvyslanectvom v Sofii a zadržaným Afgancom poskytujú zrejme za úplatky štatút utečenca.
Bezpečnostné sily medzitým zistili, že koncom marca sa v Lisabone stretli islamské teroristické organizácie, ktoré sa mali dohodnúť na taktike spoločného boja. Na stretnutí sa zúčastnili predstavitelia al-Káidy, Hamasu, Hizballáhu, Islamského džihádu a troch ďalších islamských zoskupení.
Podľa poznatkov európskych tajných služieb plánujú členovia skupín rôzne teroristické akcie. Patria medzi ne aj výbuchy výškových obytných budov, v ktorých si prenajmú byty a tie naplnia výbušninami, uzatvára Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Na európskych hraniciach teraz hľadajú okrem iných aj týchto Afgancov, ktorí sú podozriví zo spolupráce s al-Káidou: Humajun Azízi (narodený v Kábule v roku 1985), Šabír Ahmad (1969, Kábul), Wakíl Ahmad (1985, Kábul), Rahman Latíf (1985, Kandahár), Kazím Mazlumjar (1982, Paktíja), Nodia Mohamadi (1952, Kábul), Abdul Rhamani (1943, Herát), Muhamad Zakír (1985, Baglán).
Nemecká kontrašpionáž informácie nemeckého denníka nepotvrdila: „Masové pašovanie teroristov nepatrí k spôsobom práce skupiny al-Káida,“ reagoval nemecký Spolkový úrad na ochranu ústavy v Kolíne nad Rýnom.
Špekulácie o úteku Afgancov zo slovenského utečeneckého tábora do Rakúska včera odmietlo rakúske ministerstvo vnútra. Viedeň priznala, že po 11. septembri sa zvýšil počet Afgancov, ktorí sa snažia cez Rakúsko dostať ďalej na Západ. Priamo v Rakúsku ich chytili niekoľko tisíc a umiestnili ich do utečeneckých táborov. „Teoreticky je možné, že by medzi nimi mohli byť aj ľudia z al-Káidy, ale neexistujú o tom žiadne dôkazy,“ zdôraznil predstaviteľ ministerstva Rudolf Gollia.
(čtk, tasr, kos)