že pravica a ľavica by mali aj v druhom kole v „citlivých“ obvodoch postupovať spoločne proti Národnému frontu (FN).
Z tohto názoru vybočil Serge Lepeltier, ktorý je poverený vedením najsilnejšej pravicovej strany Združenie pre republiku (RPR), čo ihneď vyvolalo búrlivé reakcie. Podľa neho by nemali pravicoví kandidáti odstupovať v prospech ľavicových, ktorí sa lepšie umiestnili v prvom kole. Podľa neho práve „miešanie pravice a ľavice“ môže spôsobiť, že voliči budú hlasovať za extrémistov.
Zväz za prezidentskú väčšinu (UMP), ktorý združuje väčšinu pravice, okamžite odmietol podozrenie zo spolupráce s FN. „Žiadna priama ani nepriama aliancia s FN neprichádza do úvahy,“ vyhlásil vplyvný neogaullistický politik Alain Juppé. Lepeltier nakoniec svoj výrok musel zmierniť vyhlásením, že odmieta kompromisy s FN. Jean-Marie Le Pen však medzitým v Le Monde ponúkol pravici dohodu: o spoločnom postupe proti ľavici v druhom kole.
Spoločnými silami stúpencov pravice i ľavice neogaullistický prezident Jacques Chirac pred dvoma týždňami obhájil mandát a zasadil šéfovi FN Le Penovi vážnu porážku v druhom kole prezidentských volieb. Teraz vystupuje ako „obranca republikánskych hodnôt“ proti nacionalizmu.
Predvolebné prieskumy zatiaľ dávajú väčšie nádeje na víťazstvo pravici. Podľa agentúry SOFRES by mohla získať 306 až 372 kresiel v Národnom zhromaždení, ktoré sa skladá z 577 poslancov. Ľavica by mohla obsadiť 198 až 238 kresiel a FN by mohol nakoniec vyjsť naprázdno, aj keď by ho v prvom volilo 13 percent Francúzov. (čtk, kl)