
Palestínski ozbrojenci svoj odchod na miesta dočasného exilu v európskych štátoch považujú za víťazstvo. FOTO - REUTERS
JERUZALEM, MADRID – Izraelský parlament včera 65 hlasmi proti 26 odhlasoval kľúčový plán úsporných hospodárskych opatrení, ktorý v pondelok neprešiel. Ekonomická kríza tak bola zažehnaná, politická však ešte nie. Strana Šaas, ktorá v pondelok hlasovala proti, plán ani teraz nepodporila - hlasovania sa zdržala. O polnoci vstúpilo do platnosti odvolanie jej piatich ministrov, ktorých pre odpor k rozpočtovým škrtom, týkajúcich sa z veľkej časti ortodoxných židov, premiér Ariel Šaron vyhodil z vlády.
Šaronova koalícia tak prichádza o 17 poslancov Šaasu a zrejme aj o päť ďalších z bloku Jednotného judaizmu Tóry. Z terajšej väčšiny (82 poslancov) by mu ostala presne polovica (60 poslancov). Toto skóre si môže Šaron vylepšiť vďaka strane Šinui - ktorá nebola ochotná pôsobiť vo vláde spolu s ortodoxnými stranami. Šaron si však tým, že odmietol vyjednávať so Šaasom, získal vysoké sympatie Izraelčanov: 62 percent si myslí, že bolo správne vyhodiť ministrov Šaasu, ktorí vládu podobným spôsobom často vydierajú.
Arafat a reforma
Palestínsky prezident Jásir Arafat včera v Ramalláhu rokoval s vyslancami USA, OSN, EÚ a Ruska o reformách palestínskej samosprávy. Hovorilo sa aj o medzinárodnej pomoci pre Palestínčanov určenej na rekonštrukciu oblastí poškodených vojenskými operáciami izraelskej armády.
Význam reforiem - jednak bezpečnostných síl, ale aj opatrení, ktoré „garantujú, že medzinárodná pomoc bude využitá v prospech Palestínčanov“, včera vyzdvihol aj americký prezident George Bush pred odletom do Európy.
Palestínsky vodca ho však „veľmi sklamal“, keď „premárnil šancu uzavrieť mierovú dohodu, vďaka ktorej mohol už teraz palestínsky štát žiť v mieri s Izraelom“. Uviedol, že Arafat si nikdy nezískal jeho rešpekt, pretože nechal svoj ľud „zúbožený, izolovaný a frustrovaný“. Napriek tomu verí, že mier je možný.
Izraelská armáda zablokovala v pásme Gazy hlavnú cestu zo severu na juh, čím rozdelila toto územie na dve časti - mala to byť podľa armády prevencia pred ďalšími útokmi na židovské osady. Deň predtým sa vyskytli na dvoch miestach. Izraelské jednotky na západnom brehu Jordánu nakrátko vstúpili do mesta Salfít a Tuklarím a zatkli niekoľko osôb. Dvoch Palestínčanov zastrelili izraelskí vojaci v blízkosti predjordánskych miest Betlehem a Džanín.
Radikáli z Betlehema boli prevezení
Dve lietadlá s 12 Palestínčanmi včera odleteli z Cypru a pristáli v šiestich európskych krajinách, ktoré im ponúkli dočasný štatút utečenca na šesť až 12 mesiacov. Po troch previezli do Ríma a Španielska, po dvoch do Grécka a Írska a po jednom do Portugalska a Belgicka.
Trinásty z Palestínčanov, ktorých pred 12 dňami prepravili na Cyprus z betlehemského Chrámu narodenia Pána, ostáva na Cypre. Je ním Abdulláh Dáud, šéf palestínskych tajných služieb z Betlehema, ktorého Izrael obviňuje z príprav protiizraelských útokov a obchodu so zbraňami.
Každá krajina bude aplikovať vlastnú legislatívu, keď Palestínčania požiadajú o azyl. Keby Izrael požiadal o vydanie niektorých z nich, potom by zaujali spoločný postoj. Španielsky minister zahraničných vecí Josep Piqué však včera oznámil, že židovský štát nevyužije medzinárodné dohody o vydávaní osôb, ktoré má uzavreté s európskymi krajinami.
(čtk, tasr, kl)