Laurence Olivier – herec, ktorý skončil ako sir

Pred sto rokmi vypukol s novým storočím aj veľký boom novej kultúry. Picasso odštartoval vo výtvarnom umení kubizmus a v architektúre sa veľmi rýchlo presadil funkcionalizmus. Ako špecifická forma umenia sa rozvíjal film – gramofónové spoločnosti začali .


FOTO – IMDB


Pred sto rokmi vypukol s novým storočím aj veľký boom novej kultúry. Picasso odštartoval vo výtvarnom umení kubizmus a v architektúre sa veľmi rýchlo presadil funkcionalizmus. Ako špecifická forma umenia sa rozvíjal film – gramofónové spoločnosti začali vydávať hudobné nahrávky a spisovatelia sa túžili stať laureátmi Nobelovej ceny za literatúru. Okrem toho sa práve začínala éra krehkej a inteligentnej mužskej krásy – a Laurence Olivier sa mal stať jedným z jej hlavných prototypov. Narodil sa 22. mája 1907 a zomrel roku 1989, ako osemdesiatdvaročný. Včera by bol mal 95 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Stal sa hercom, lebo to chcel jeho otec – prísny anglikánsky kňaz. Študoval v škole dramatického umenia v Albert Hall v Londýne a miloval Shakespeara. Jeho divadlom bol slávny Old Vic, neskôr britské Národné divadlo, na ktorého scéne hral vlastne celý život.

Britská divadelná kritika sa časom zhodla na jeho jedinečnosti: netradičnom, protirečivom stvárnení postáv. Mal schopnosť charakterizovať postavu dovtedy nevídanými spôsobmi: telesnými znakmi, akrobatickými výkonmi, prudkosťou, výbušnosťou. Spočiatku sa to divákom nepáčilo.

V roku 1944 prišla postava Richarda III., ktorá sa v jeho stvárnení dodnes považuje za neprekonanú. „Perfektne rozohrával komické prvky v postavách, ktoré boli na prvý pohľad tragické a plné nenávisti.“

Aj vo filme začal so Shakespearom, a to s prepisom komédie Ako sa vám páči. Potom prišla historická dráma Požiar nad Anglickom, kde mu bola partnerkou Vivien Leighová – druhá z jeho troch manželiek. Bola to práve táto osudová Scarlett O‘Harová z Juhu proti Severu, kto mu zabezpečil výhodné ponuky v Hollywoode – napríklad rolu muža posadnutého divou ničivou vášňou v Búrlivých výšinách.

SkryťVypnúť reklamu

Ako Henrich V. stál Laurence Olivier na čele anglickej flotily, keď sa plavila do Francúzska. V roku, keď vznikol tento film – v roku 1944 – sa britské námorné loďstvo vylodilo pri normandských brehoch.

Olivierov film bol dokonalou propagandou: zbavil Shakespearovu hru všetkej jej pochybovačnej energie. Olivier z nej urobil veľkolepú šou, technicolorový karneval. Pritom pôvodne tvrdil, že Shakespeare je nesfilmovateľný. Jeho kvintesencia anglického hrdinu bola bravúrna. Jeden z najintelektuálnejších divadelných hercov dvadsiateho storočia vedel vyzerať impozantne aj na plátne. Neskôr prišiel aj filmový Richard III. a Hamlet, za ktorého získal Olivier v roku 1948 Oscara. Dovtedy britská divadelná kritika oslavovala jeho divadelné výkony. No už od režijného debutu a hereckého výkonu v Henrichovi V. sa začalo hovoriť o jeho fascinujúcom, neopakovateľnom, strhujúcom filmovom pretlmočení Shakespeara.

SkryťVypnúť reklamu

Škála jeho filmových postáv však bola obrovská: od muža štvaného smrťou manželky vo vôbec prvom Hitchcockovom horore Rebecca z roku 1940 cez žalostného komika v Richardsonovom filme Komik (1960), snímke, ktorá vznikla podľa slávnej divadelnej hry Johna Osborna, po mrazivého nacistického mengeleovského lekára Szella v Schlesingerovom Maratóncovi z roku 1976, kde hral s Dustinom Hoffmanom.

Olivier nikdy nespočinul na svojich vavrínoch a neprestal skúmať možnosti svojho talentu. Bol majstrom premeny a podľa denníka The Times najudatnejším a najväčším hercom dvadsiateho storočia. V roku 1947 získal titul sir – za divadelné a filmové umenie ho povýšili do rytierskeho stavu, do ktorého sa nikdy predtým žiadny herec nedostal. V roku 1970 ho predstavili Snemovni ako baróna Oliviera z Brightonu. Aj táto pocta sa vtedy prvýkrát dostala hercovi. Tesne pred smrťou podporil kampaň za záchranu londýnskeho divadla Rose, v ktorom s veľkou pravdepodobnosťou hrával Shakespeare.

SkryťVypnúť reklamu

Laurence Olivier hral v 121 divadelných rolách, 58 filmoch a 15 televíznych inscenáciách. Je pochovaný pri Shakespearovom pamätníku vo Westminsterskom opátstve. Kráľovnú matku nedávno pochovali neďaleko neho.

Zajtra – John Davison Rockefeller
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 016
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 975
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 200
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 974
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 805
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 444
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 105
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu