Rozšíria tak počet Severokórejčanov, ktorým Čína umožnila emigráciu. Čína má pritom podľa zmluvy so Severnou Kóreou vydávať utečencov späť do ich vlasti.
Pokusov Severokórejčanov získať azyl vniknutím na zahraničné vyslanectvo v Číne je čoraz viac. „Na návale utečencov nie je nič náhodné - sú súčasťou organizovanej kampane aktivistov z Južnej Kórey,“ píše pekinský korešpondent BBC v komentári. „Majú upriamiť pozornosť médií na osud tisícok Severokórejčanov v čínskom pohraničí,“ dodáva. Videonahrávka policajtov vlečúcich kričiacu matku a dieťa obletela svet. Diváci mohli jasne vidieť, že nerovný zápas drobnej aziatky s čínskym policajtom nie je bojom za hmlisté ideály, ale o holý život. V severnej Kórei totiž už roky umierajú tisíce ľudí na vyhladovanie. Záznam vyvolal mediálny rozruch, nevyhnutný na vyburcovanie doteraz ľahostajného západného sveta, ktorý sa obával vstupovať do čínskej sféry vplyvu.
Odchodom utečencov z Pekingu sa skončila diplomatická vojna medzi Čínou a Japonskom. Kríza sa začala po zásahu čínskych policajtov proti Severokórejčanom na japonskom zastupiteľskom úrade. Čínski policajti svojvoľne vstúpili na výsostné územie Japonska. Tvrdili, že na zásah dostali súhlas, ale japonskí úradníci to popreli. Rozhovory viseli na mŕtvom bode, kým do nich nevstúpila tretia stana - Južná Kórea.
Vpád na japonskú diplomatickú pôdu a napadnutie zúbožených Severokórejčanov rozčúlil Japoncov nespokojných s tokijskou vládou. „Prečo by sme mali naše vzácne dane dávať Číňanom?“ pýtal sa podľa agentúry Reuters poslanec Hideo Usui, zástanca zmrazenia finančnej pomoci Japonska Číne.
Zdá sa, že hospodárske záujmy Číny, ktorá stojí o obchod s „kapitalistami“, boli tentoraz dôležitejšie ako stranícke súdružstvo. Bejzbalové palice v rukách čínskych policajtov okolo zahraničných ambasád v Pekingu svedčia o tom, že ázijský gigant stráca proletársku imunitu.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ
Na čínskej strane žijú stovky Severokórejčanov
Utečenec Park Jang Jin má chatrč v horách na pomedzí Číny a Severnej Kórey. Je jedným z mnohých, ktorí sa dostali na čínsku stranu. Zažil severokórejské väzenie. Zavreli ho, lebo tajne prebiehal do Číny hľadať potravu. „Moja žena umrela od hladu, susedia zmizli. Každý deň sa budím s hrôzou, že ma odvedú naspäť do severnej Kórey,“ povedal pre Asian Week.
Podľa humanitárnej organizácie World Food Program je minimálna denná dávka jedla pre človeka 500 gramov. Severokórejský priemer je 150 gramov. Potravinový príspevok od štátu dostali občania v poslednom čase dvakrát: na narodeniny vládcu Kim Čong-ila v apríli a na narodeniny jeho otca Kim Ir-sena vo februári. Nepokoje vyriešil Kim Čong-ila tak, že posunul hranicu trestnej zodpovednosti zo 16 na 12 rokov. (zo)