
Indickí vojaci (šíkovia) sa lúčia so svojimi blízkymi. Smerujú do Kašmíru. FOTO - REUTERS
anu svojich šéfov diplomacií.
Až teraz si začínajú vo Washingtone a v Londýne uvedomovať, že znepriatelené strany už nemusia riešiť problém len diplomaticky. V prípadnej vojne by napokon jedna zo strán mohla použiť jadrovú zbraň.
Vzťahy medzi večne rozhádanými rivalmi sa nedajú porovnať so situáciou jadrových veľmocí počas studenej vojny. Spojené štáty a Rusko mali po ruke vždy červené telefóny, ktoré na najvyššej úrovni zabezpečili komunikáciu a vyriešili aj najhoršie krízy. Tri indicko-pakistanské vojny za posledných päťdesiat rokov sú jasným dôkazom, že v južnej Ázii je od tvrdých slov k skutkom bližšie. Ani v jednom z predchádzajúcich konfliktov však nemali India a Pakistan jadrové zbrane.
Do Indie a Pakistanu sa preto ešte tento týždeň chystá európsky komisár Chris Patten, na budúci týždeň má pricestovať aj americký minister zahraničných vecí Colin Powell a jeho britský kolega Jack Straw.
Na to, aby vznikla takáto vážna kríza, sa toho pritom ani veľa stať nemuselo, hoci to vyznieva trochu cynicky. Vo vyšších nadmorských polohách sa už začína topiť sneh, čo umožňuje operovať vojakom, a nacionalistická indická vláda si povedala, že má už dosť atentátov separatistov podporovaných Pakistanom. K tomu včera pribudla vražda umierneného kašmírskeho separatistu.
Dôležité v tejto chvíli je, ako sa bude správať India, ktorá sa netají zámerom zničiť separatistov operujúcich z pakistanskej strany Kašmíru. Ak indickí vojaci prejdú v protiteroristickom ťažení pakistanskú hranicu, vojna bude neodvratná.
Jeden z horších scenárov hovorí, že by sa po indickom útoku a niekoľkých odvetách mohlo pritvrdiť a Pakistan by ako prvý použil jadrovú zbraň. O pohybe jadrových zbraní informovali už pred niekoľkými dňami pakistanské médiá. Iné zdroje hovoria, že India bude na vojnu pripravená až na jeseň.
Od roku 1990, keď začali moslimovia revoltu proti Indii, sa Kašmír premenil na krvavé údolie a teroristický raj. Zahynulo tam asi 50-tisíc ľudí. Zodpovednosť nesú obe strany. Západ sa len prizeral.
Dnes India kritizuje Západ, že na Pakistan uplatňuje dvojaké štandardy, a niečo na tom bude, upozorňuje The Guardian.
Pakistanský diktátor Parvíz Mušarraf, ktorý sa stal pre Spojené štáty počas vojny v Afganistane kľúčovým spojencom, sľúbil, že zakročí proti moslimským extrémistom v Kašmíre. V januári to spravil, ale napokon väčšinu z nich prepustil. Všetko nasvedčuje, že sa vrátili do konfliktnej oblasti.
MAREK CHORVATOVIČ